Finansal başarısızlık tahmini ve bir araştırma
Financial failure prediction and a research
- Tez No: 602716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE IŞIN DİZDARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İşletmelerin finansal başarısızlıkları işletme ortakları, yatırımcılar, kredi verenler açısından önemlidir. İşletmelerin finansal başarıları ya da başarısızlıkları ile ilgili değişkenleri tespit etmek işletmelerin başarısızlıklarını önlemede yardımcı olabilir. Bu çalışmanın amacı, işletmelerin finansal başarısızlıklarını finansal oranlar yoluyla tahmin etmektir. Bu çalışmada öncelikle finansal başarısızlık kavramı üzerinde durulmuştur. Daha sonra işletmelerde finansal başarısızlığı tahmin etmek için kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Tezin araştırma bölümünde, finansal başarısızlığı tahmin etmek için BIST 100 Endeksinde hisse senetleri işlem gören ve imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler üzerine bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada lojistik regresyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 2008 – 2013 ve 2014 – 2018 olmak üzere iki dönem için yapılmıştır. 2008 – 2013 dönemi için 39 başarısız, 51 başarılı işletmenin, 2014 -2018 dönemi için 42 başarısız, 42 başarılı işletmenin verisinden yararlanılmıştır. Her iki araştırmanın sonuçları birlikte değerlendirildiğinde her iki araştırmada da işletmelerin finansal başarılı olma olasılığı özsermaye karlılığı, net kar marjı ve duran varlık devir hızı arttıkça artmaktadır. İşletmelerin finansal başarılı olma olasılığı stokların toplam varlıklara oranı, uzun vadeli yabancı kaynakların toplam varlıklara oranı arttıkça azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial failures of companies are important for shareholders, investors,creditors. Determining variables related to financial failures of companies can help to avoid financial failures of companies. The purpose of this study is to predict the financial failures of companies by using financial ratios. In this study, firstly, the concept of financial failure was emphasized. Then, information about the methods used to estimate of financial failure was given. In the research part of thesis, A research has been carry out on companies that have stocks traded in BIST 100 index and manufacturing in order to estimate the financial failure of companies. In the research, logistic regression methods was used. The research was conducted for 2008 – 2013 ve 2014 – 2018 period. In the research, the data of 39 failed companies and 51 successful companies were used for 2008 – 2013 period, data of 42 failed companies and 42 successful companies were used for 2014 – 2018. If the results of both studies are evaluated together, if return of equity, net profit margin and fixed asset turnover rate increases, the probability of financial success of companies in both studies increases. If stock to assets ratio, long term liabilities to total assets increases, the probability of financial success of companies in both studies decreases.