Traditional vs. organized retailers affect differences on impulse buying behavior for healthy vs. unhealthy products: A study on Turkish students
Geleneksel ve organize perakendecilerin, sağlıklı ve sağlıksız ürünlerin planlanmamış (impuls) satın alma üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması: Türk Öğrencileri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 289580
  2. Yazar: ITIR ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. TUNCAY KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bugüne kadar Türk perakende sektöründe plansız satın alma konusundaki çalışmalar çoğunlukla çevresel ya da kalıtımsal faktörler ile ilgili çalışmalardır (Aydin, 2010; Unal ve Ceylan, 2009; Batı ve Atıcı, 2010). Söz konusu çalışmalar Türk perakende yapısını ve tüketicilerin eğilimlerini planlamak adına çok yararlı ve değerli araştırmalardır. Bu tez çalışmasında ise hedeflenen kişilerin geleneksel ve organize kanalda plansız olarak yaptıkları alışverişlerindeki ürün tercihlerini belirlemek hedeflenmiştir. Çalışmayı önceki araştırmalardan ayıran başlıca özgünlüğü farklı perakende ortamlarındaki farklı satın alma eğilimlerni incelemektir. Bu tezde, özellikle plansız alışveriş ve farklı perakende başlıklarını birleştiren bir araştırma modeli uygulanmıştır. Yanıtı araştırılan sorular asağıda görüldüğü sırada belirlenmiştir;?Plansız alışverişi etkileyen faktörler geleneksel ve organize yiyecek içecek alışverişlerde farklı mıdır??Tüketiciler farklı kanallarda farklı ürünleri mi tercih ederler??Tüketicilerin satın almayı düşündükleri hızlı tüketim ürünleri için farklı perakendeciler hakkındaki koşullanmaları farklı mıdır?Bu sorulara yanıt bulmak adına birbirini izleyen üç araştırma gerçeklestirilmiştir. Bu üç araştırma literatürde verilen yöntemlerden sağlanan ölçülere gore tasarlanmıştır. Zaman (geçmis-gelecek) faktörü, ruh hali ve zaman kısıtı ile tüketicilerin farklı dağıtım kanallarındaki alisveriş eğlimleri araştırılmıştır. Her araştırma kapsamında deneklerin planlı ve plansız olma şeklindeki kişilik özellikleri de değerlendirmeye alınmıştır. Buna ek olarak denekler her çalışmada literatürden alınan ve plansız alışverişleri etkileyen faktörler ile manipüle edilmiştir. Araştırma konusu ürünler literature verilerine dayandırılarak, sağlıklı ve sağlıksız ürünler olarak ikiye ayrılmıştır (Zhang, et al., 2009). Çalışma kapsamında öngörülen hipotezlerden 4 tanesi çalışmanın sonunda doğrulanmıştır. Literatür bulgularını da doğrular biçimde plansız kişilerin planlı kişilere göre her koşulda, her tip üründen daha fazla satın alma eğilimi gösterdiği saptanmıştır. Bu çalışmasında birçok farklı koşulda tüketicilerin geleneksel kanalda sağlıksız ürünleri, organize kanalda sağlıklı ürünleri tercih etmeleri bu tez çalışmasının özgün değerini oluşturmuştur. Bulguların en önemli sebeplerinden bir tanesi kişilerin perakende ortamınlarına karşı daha önceden koşullanmış ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Previous impulse buying studies for the Turkish market focused on the general environmental and trait related factors (Aydin, 2010; Unal ve Ceylan, 2009; Bati ve Atici, 2010). They were important milestones for understanding the buying behavior for Turkey in general. The present study, however, is novel in terms of comparing the purchasing attitude in different store environments. In particular, this study develops a model by combining impulse buying antecedents and different store types in Turkey by answering the following interrelated research questions:?Does impulse buying behavior differ for traditional and organized retailers in Turkish retail environment??Do the products chosen differ for traditional and organized retail channels??Do the consumers have a pre-conditioned impulse buying attitude for different retail settings for certain product types?In order to responding to these research questions three consecutive studies were conducted. The three studies were designed with scales from previous studies from the literature. Time orientation, mood and time limitation were determined as three of the most important factors which is rarely a focus for Turkey, especially while shopping in different store environments. The impulsiveness trait factor with was measured for every single study. The overall aim was to identify the type of products that consumers preferred within traditional and organized retailers along with other antecedents. The type of products was determined as either healthy or unhealthy products again based on previous literature by Zhang, et al., 2009). Findings were consistent with 4 proposed hypotheses within this thesis. It was discovered that, consistent with the previous literature, impulsive buyers purchased more compared to prudent buyers in every store environment. The novel findings for this dissertation is the fact that traditional store environments triggered the purchase of unhealthy items whereas the organized retailers in for some conditions triggered the purchase of healthy items. The most important factor influencing this fact is the consumers? preconditioned attitudes towards different food retailers.