The Turkish equivalance, validity, and reliiability study of the foreign language classroom anxiety scale
Yabancı dil sınıf içi kaygı ölçeğinin Türkçe eşdeğerlik, geçerlik, güvenirlik çalışması
- Tez No: 289579
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeğinin Türkçe uyarlamasını Türkiye'deki eğitim sistemine kazandırmayı amaçlamıştır. Ölçeğin orijinal diliyle (İngilizce) araştırmalarda kullanılması çalışmaya dâhil olan katılımcılar ve araştırmacı açısından engel teşkil edebilmektedir. Çünkü ölçekteki maddeleri anlayabilmek ve cevaplandırabilmek için katılımcıların iyi düzeyde İngilizce biliyor olmaları gerekir. Bu çalışma Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği 'nin (FLCAS) dilsel eşdeğerlik, geçerlik ve güvenirlik araştırmalarını içermektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Hazırlık Bölümünden 384 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Bu öğrenciler üç farklı İngilizce seviyesinden seçilmiştir; 50 öğrenci A kurundan (orta seviye), 101 öğrenci B kurundan (ortaya yakın), 151 öğrenci C kurundan (temel seviye) ve ayrıca 51 öğrenci C kurundan hem genel kaygı hem de yabancı dil kaygısı arasındaki ilişkiyi araştırmak için çalışmaya dâhil edilmiştir. Bu öğrencilere ek olarak Yıldız Teknik Üniversitesi, Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümünden İngilizce ve Türkçe maddeleri arasındaki tutarlılığı ölçmek için bir hafta arayla 31 öğrenciye ölçekler verilmiştir. Açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute the Turkish version of the Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS) to education in Turkey. Due to the fact that the original language of this scale is English, it is a handicap for the researcher to use it in his / her studies since to understand and answer this scale; the participants should be capable of understanding items in English. This study contains the research on the validity, reliability, and the language equivalence of the Turkish version of FLCAS. 353 participants of students from Yıldız Technical University Basic English department were administered for this study. The students were from three different levels; 50 students from A level (intermediate), 101 students from B level (pre-intermediate), 151 students from C level (elementary), and also 51 students from C level (elementary) were administered both FLCAS and State Anxiety Scale to see the correlation between language anxiety and general anxiety. In addition to these students, 31 students from Yıldız Technical University, Faculty of Education, English Language Teaching department, who were in upper-intermediate level, were also administered to test consistency between answers of English and Turkish items after one week interval. Exploratory and confirmatory factor analyses were also done.