İlköğretim II. kademe öğrencileri ile branş öğretmenleri arasında yaşanan çatışma alanlarına ilişkin öğrenci görüşleri
The thoughts of 6th, 7th and 8th grade students about organizational conflict areas between teachers and students in primary education schools
- Tez No: 289584
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, İstanbul ili, Sultangazi ilçesi ilköğretim okullarında görev yapan branş öğretmenleri ile II. Kademe öğrencileri arasında yaşanan çatışmalara ilişkin öğrenci görüşlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Betimsel tarama modelinde olan bu araştırmanın evrenini, İstanbul ili Sultangazi ilçesindeki 29 resmi ilköğretim okulunda eğitim öğretim gören 27.189 öğrenci oluşturmaktadır. Belirlenen evrenin tümüne ulaşılması güç olduğundan random yöntemi ile İstanbul ili, Sultangazi ilçesindeki 19 ilköğretim okulundan 750 öğrenci örneklem olarak seçilmiştir. Belirtilen okullardaki öğrenci sayısı İstanbul ili, Sultangazi ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınarak örneklem grubunun evreni temsil edebilme gücü belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmacı tarafından geliştirilen ?Eğitim Kurumları Öğretmenler ve Öğrenciler Arasındaki Çatışma Alanları Ölçeği? ile veriler toplanmış, elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır.Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, varyans analizi, Anova, t-testi ve Tukey kullanılmıştır. Anlamlılık testinde 0.05 düzeyi esas alınmıştır. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular ışığında öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the thoughts of 6th, 7th and 8th grade students about organizational conflict areas between teachers and students in primary education schools.The universe of this descriptive search in scanning model consists of 27.189 students from 29 primary education schools in Sultangazi District in Istanbul. Since it is difficult to reach all of stated universe, 50 students from 19 schools in Sultangazi District in İstanbul have been selected through random method. The number of students in stated schools have been availed from Sultangazi National Education Management Strategy Development Unit and so the represent ability power of universe of sampling group has been tried to determine.?The Scale of Conflict Areas between Teachers and Students in Education Institutions? which was developed by the researcher has been used as data gathering tool. SPSS software has been used in the analysis of the obtained data. To examine the data; frequency, percentage, arithmetic average, standard deviation, variance, t-test and tukey have been studied. A level of 0.05 has been taken as a basis in the significance test. The suggestions have been developed under the light of availed data.