Dinler tarihi derslerinde Hint dinlerinin öğretiminde karşılaşılan zorluklar (İmam hatip liseleri örneği)
The difficulties encountered in the teaching of Indian religions in history of religions courses (The case of imam hatip high schools)
- Tez No: 994012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İmam Hatip Liselerinde okutulan dinler tarihi dersi kapsamında Hint Dinlerinin öğretiminde karşılaşılan zorlukları tespit etmeyi ve bu zorluklara yönelik çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Dinler arası iletişimin önem kazandığı günümüzde, diğer dinler hakkında bilgi sahibi olmak, özellikle din hizmeti verecek bireyler açısından büyük önem taşımaktadır. Dinler tarihi dersi, İslam dışındaki dinlerin tarihsel gelişimini, inanç ve ibadet sistemlerini objektif bir yaklaşımla sunmayı hedeflemektedir. Ancak Hint Dinleri, sahip oldukları karmaşık yapı, çeşitli kavramlar, farklı sembolizm ve felsefi temeller nedeniyle öğretim sürecinde özel zorluklar barındırmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmış; İmam Hatip Liselerinde görev yapan dinler tarihi öğretmenleriyle birebir mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin deneyimleri ve görüşleri doğrultusunda Hint Dinlerinin anlatımı sırasında karşılaşılan güçlükler, bu güçlüklerin kaynağı ve çözüm yolları analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, öğretim sürecinde karşılaşılan sorunların büyük oranda kaynak eksikliği, öğrenci ilgisizliği, kültürel mesafe ve soyut kavramların aktarımında ki güçlüklerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Bu bağlamda çalışma, Hint Dinlerinin öğretimini kolaylaştıracak yöntem ve materyal önerileri sunmakta; öğretmen deneyimlerine dayalı olarak program ve müfredata yönelik uygulanabilir çözüm yolları geliştirmektedir. Araştırma, hem dinler tarihi öğretiminin niteliğinin artırılmasına katkı sunmakta hem de farklı dinlerin daha anlaşılır ve etkili biçimde sunulması için pratik açılımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the challenges encountered in teaching Indian religions within the scope of the History of Religions course offered in imam hatip high schools and to propose solutions to these challenges. In today's world, where interreligious communication is gaining increasing importance, having knowledge about other religions is especially crucial for individuals who will provide religious services. The History of Religions course seeks to present the historical development, belief systems, and rituals of non-Islamic religions through an objective approach. However, Indian religions pose specific challenges in the teaching process due to their complex structures, diverse concepts, symbolic representations, and philosophical foundations. In this research, the qualitative interview method was employed, and one-on-one interviews were conducted with History of Religions teachers working in imam hatip high schools. Based on the experiences and insights of the teachers, the difficulties encountered while teaching Indian religions, the sources of these difficulties, and potential solutions were analyzed. The findings revealed that the major issues in the teaching process stem from a lack of resources, low student interest, cultural distance, and difficulties in conveying abstract concepts. In this context, the study offers methods and material suggestions to facilitate the teaching of Indian religions and develops practical and applicable solutions for the curriculum based on teacher experiences. The research contributes to enhancing the quality of religious education and provides practical approaches for presenting different religions in a more comprehensible and effective manner.