A study on the relationship between managerial ınfluence tactics and organizational commitment with the moderating role of androgynous leadership
Yönetsel etkileme taktikleri ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide androjen liderliğin ılımlaştırıcı rolünün incelenmesine yönelik bir araştırma
- Tez No: 289601
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ DİCLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, yöneticilerin astlarını ikna etmek ve etkilemek için kullandıkları etkileme taktikleri ile çalışanların örgüte bağlılıkları arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymayı ve bu ilişkide androjen liderliğin ılımlaştırıcı (moderating) etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışmanın bir başka amacı da Türkiye'de yöneticilerin astlarını ikna etmek ve etkilemek için kullandıkları etkileme taktiklerinin toplumsal cinsiyet açısından bir farklılık gösterip göstermediğini incelemektir.Araştırma bulguları, Türkiye'de yöneticilerin sırasıyla rasyonel ikna, meşrulaştırma ve işbirliği etkileme taktiklerine sıklıkla başvurduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçlarında, rasyonel ikna, işbirliği ve yağcılık etkileme taktiklerinin, çalışanların örgüte duygusal bağlılıkları ile pozitif yönlü bir ilişkiyi, devamlılık bağlılıkları ile ise negatif yönlü bir ilişkiyi yansıttığı görülmüştür. Baskı etkileme taktiğinin ise çalışanların örgüte duygusal bağlılıkları ile negatif yönlü bir ilişkiyi, devamlılık bağlılıkları ile ise pozitif yönlü bir ilişkiyi yansıttığı görülmüştür.Bu araştırma sonuçlarına göre yöneticilerin astlarını ikna etmek ve etkilemek için kullandıkları etkileme taktikleri ile çalışanların örgüte duygusal bağlılıkları arasındaki ilişki, liderin androjen liderlik özelliklerine sahip olup olmamasına göre farklılık göstermektedir. Androjen liderlik tarzı, etkileme taktikleri ile çalışanların örgüte duygusal bağlılıkları arasındaki ilişkiyi güçlendirmektedir. Ayrıca, bu çalışmada kadın liderlerin rasyonel ikna taktiğini erkek meslektaşlarından daha fazla kullandıkları belirlenmiştir.Küreselleşmenin etkisinin yanı sıra, artan rekabet koşullarının ve yoğun teknolojik gelişmelerin yaşandığı günümüzde, geleneksel örgüt yapıları ile birlikte geleneksel liderlik rolleri de değişmektedir. Başvurulan etkileme taktikleri, yöneticilerin liderlik etkinliğini ve performansını belirleyen en önemli becerilerden biri olarak kabul edilmektedir (Falbe ve Yukl, 1992). Bu bağlamda, bu çalışma artan rekabet koşulları altında liderlik etkinliklerini arttırmayı amaçlayan yöneticiler için hazırlanacak eğitim programlarında yön gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between managerial influence tactics and organizational commitment and to study the moderating effect of androgynous leadership style in Turkish business life. The study also tries to explain gender differences in managerial influence tactics in Turkey.The results of this study show that rational persuasion, collaboration, ingratiation are positively related with affective commitment and negatively with continuance commitment. While on the contrary, pressure tactics are negatively related with affective commitment and positively with continuance commitment.The business challenges of the new decade requires a transformation at the value system for managerial and organizational effectiveness (Sargent and Stupak, 1989). The new model proposes an androgynous style- integration of stereotypically ?masculine? and ?feminine? behaviours for effective leadership. The results indicated that androgynous leadership style strengthens the relationship between managerial influence tactics and affective commitment.The presence of the differences between female and male in their values, beliefs, and other factors can affect how individuals utilize the influence tactics in their business interactions with subordinates or peers, and upward relationships with their supervisors. The results revealed that female leaders use rational persuasion more than their male colleagues.This study intends to provide contribution to business literature by pointing out the managerial implications of influence tactics for managers in today?s diverse business environment. In addition, it highlights the significance of a requirement for a transformation at the value system for managerial and organizational effectiveness from a leadership standpoint.?