The ınfluence of the economic ınterest groups in Turkish foreign policy during the jdp government period (2002-2011): The cases of TÜSİAD and MÜSİAD
Ekonomik çıkar gruplarının AKP hükümetleri döneminde Türk dış politikasına etkisi (2002-2011): TÜSİAD ve MÜSİAD örnekleri
- Tez No: 289612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, devlet-toplum ilişkisi çerçevesinde, ekonomik çıkar gruplarının ?TÜSİAD ve MÜSİAD örneklerini kullanarak? Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetleri döneminde Türk dış politikasına etkisini incelemektedir. AKP hükümetinin dış politika anlayışı, bu dönemdeki dış politika gelişmeleri ve Türk dış politikasındaki devamlılıklar ve değişikliklere bakılarak analiz edilmiştir. TÜSİAD ve MÜSİAD'ın AKP'nin dış politikasına etkisini değerlendirmek için, TÜSİAD ve MÜSİAD'ın karakteristik özellikleri ve ihracat yaptığı bölgeler tartışılmıştır. Sonuç olarak, AKP hükümetinin dış politika tercihleri ile TÜSİAD ve MÜSİAD'ın dış politika tercihleri neo-Gramskici yaklaşımı ışığında analiz edildi. Bu tezde MÜSİAD ve AKP hükümetinin ortak kimlik ve maddi çıkarlara dayanarak yeni bir `hegemonya projesi' oluşturduğu ve küresel neo-liberal kapitalist düzenin hâkimiyetinde MÜSİAD ve AKP'nin ulusal düzeyde yeni bir `tarihsel blok' oluşturdukları savı tartışılıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the influence of the economic interest groups in Turkish foreign policy during the two Justice and Development Party (JDP) governments with a special focus on the role of TÜSİAD and MÜSİAD. The foreign policy of the JDP government is analyzed by looking at foreign policy developments during the JDP governments and the changes and continuities in Turkish foreign policy. To evaluate TÜSİAD and MÜSİAD?s influence on the JDP?s foreign policy further general characteristics of TÜSİAD and MÜSİAD and their export orientations are discussed. Consequently, the relationship between the JDP government foreign policy preferences and TÜSİAD?s and MÜSİAD?s foreign policy preferences are analyzed in light of the neo-Gramscian approach. The argument here is that MÜSİAD with its ties with the JDP government based on identity and material interests is a new `hegemonic project? and under the dominance of global neo-liberal capitalist order MÜSİAD and the JDP seems to form a new `historical bloc? at domestic level.