Duration of civil wars from a world-systems analysis perspective: The cases of Angola, the democratic republic of Congo and Sierra Leone
Dünya sistemleri analizi bakış açısıyla iç savaşların süresi: Angola, demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Sierra Leone olay incemeleri
  1. Tez No: 289616
  2. Yazar: ANASTASSİA BOİTSOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL SEDA ŞATANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İkinci Dünya Savaşının sonlanmasından bu yana, sivil çatışmalar güçlü ülkeler açısından sadece kendi bölgeleri için değil aynı zamanda tüm dünya için güvenliğin ana tehdit unsurlarından biri haline gelmiştir. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte ülkelerarası meydana gelen savaşların sayısı düşüşe geçmiş olup, halihazırda var olan savaşların süreleri ise uzamıştır. Bu tez, mevcut bu olguya Immanuel Wallerstein'ın dünya-sistemler analizi kuramı ve bakış açısından incelemekte ve Sahraaltı Afrika'daki kemikleşmiş savaş halinin ardındaki nedenlere ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma teori kurma durum çalışması yöntemi kullanarak, Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Sierra Leone ülkelerindeki sivil savaşları ele almaktadır. Bu vaka incemeleri ile ortaya konan kanıt, güçlü merkez ülkelerin ve bu ülkelerde konuşlanmış şirketlerin, sahip oldukları varlıkları arttırmak amacıyla giriştikleri uygulamaların neticesinde sivil çatışmaların sürelerine etki ettiklerini göstermektedir. Bu ülkeler, savaşan gruplara kaynak sağlayan yasadışı olarak çıkarılmış doğal kaynakların ? ya da daha bilinen şekliyle `kanlı elmasların' uluslararası ticaretini yürütmektedirler. Bunun yanında, özel güvenlik firmaları ya da paralı askerler, merkez ülkelerin örtülü desteğiyle hem para hem de kaynakları savaş içerisindeki bu ülkelerden hortumlamaktadırlar. Bu tez, Wallerstein'ın dünya-sistemler analizinin teorik yapısına ve iç savaş literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the end of the Second World War, civil conflicts emerged as one of the major threats to security not only in their respective regions but also for the whole world, especially for powerful states. With the demise of the Soviet Union, the number of new intrastate wars decreased, but the existing wars increased in duration. This thesis examines this phenomenon from Immanuel Wallerstein?s world-systems analysis perspective by arguing that the flow of capital from the periphery states to the core countries that takes place during the conflict increases the duration of the respective civil war. The main objective is to shed light on the causes of the entrenched civil warfare in Sub-Saharan Africa. This research uses theory building case study method, looking at civil wars in Angola, the Democratic Republic of Congo and Sierra Leone. The evidence presented in the cases suggests that the powerful core states and firms located in these countries affect the duration of civil conflicts through engaging in activities aimed at increasing their capital. These states carry out international trade in illegally extracted natural resources, most notably `blood diamonds?, which provides funding for the warring factions. In addition, private security firms or mercenaries drain both money and resources from war-torn states under the covert support from the core states. This thesis contributes to the theoretical framework of Wallerstein?s world-systems analysis and to the literature on civil conflicts.