Euroscepticism of political parties in Poland and Czech republic
Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ndeki siyasal partilerin Avrupa kuşkuculuğu
- Tez No: 289617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİMİTRİS TSAROUHAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin Avrupalılaşma sürecinin ayırd edici özelliklerini belirlemeye ve siyasi partilerin Avrupalılaşması literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Siyasi partilerin Avrupalılaşma süreci ile partilerin avrupa kuşkucu politikaları arasındaki ilişki çalışmanın temel araştırma odağını oluşturmaktadır.Bu çerçevede, çalışma Avrupa kuşkucu parti politikalarının Avrupa Bütünleşme sürecinin sadece bir sonucu olmaktan ziyade, Avrupalılaşma sürecinin açık bir göstergesi olduğu fikrini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to explore the distinctive character of Europeanization of the Central and Eastern European countries (CEECs) and seeks to contribute to the development of the literature on Europeanization of political parties. The main inquiry is to analyze the relationship between Europeanization of political parties and party-level Euroscepticism. The study argues that party-level Euroscepticism is not merely an effect, but also a clear manifestation of Europeanization process.