Türk imalat sektöründe küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin piyasa paylarını etkileyen faktörler
The determinants of small and medium size enterprises? market share in turkish manufacturing industries
- Tez No: 288246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan tüm ülkeler açısından, ekonomilerde lokomotif bir görev üstlenmektedir. Küreselleşmenin getirdiği yoğun rekabet ortamında değişime kolay adapte olabilen yapıları sayesinde giderek artan bir önem arz eden KOBİ'ler, sosyal ve ekonomik alanlarda olduğu kadar akademik çalışmalarda da son yıllarda dikkat çeken önemli bir konu oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında; Türk imalat sektörlerinde faaliyet göstermekte olan KOBİ'lerin piyasa paylarını etkileyen faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.Bu amaç doğrultusunda, TÜİK'den elde edilen panel veri seti kullanılarak 1993- 1999 dönemi için dört haneli 66 Türk imalat endüstrisinde KOBİ'lerin piyasa paylarının belirleyenleri analiz edilmiştir. Minimum etkin ölçek, mutlak sermaye gereksinimi, dört firma yoğunlaşma oranı, endüstri büyüme oranı, endüstri karlılığı, reklam yoğunluğu, ARGE yoğunluğu, ihracat yoğunluğu, ithalat yoğunluğu, batık maliyet, endüstri işgücü verimliliği ve endüstri sermaye-emek oranı açıklayıcı değişkenler olarak modele dahil edilmiştir. Ampirik sonuçlara göre, küçük firmaların piyasa payının en önemli belirleyeni endüstri yoğunlaşma oranıdır. Bununla birlikte, regresyon sonuçları göreli işgücü verimliliğinin, batık maliyetlerin, ihracat yoğunluğu ve minimum etkin ölçeğin küçük firmaların piyasa payı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Size Enterprises (SMEs) are playing a locomotive role in economies of both developed and developing countries. SMEs possess a gradually increasing significance due to their flexible organizational structures which can easily be adapted to the evolution in the intensive competitive climate brought about by globalization. The importance of SMEs cannot be restricted to social and economic fields. They have attracted considerable attention from academic researches as well in recent years. This study aims at detecting the factors that affect the market shares of SMEs which are operating in Turkish manufacturing industries.For this purpose, determinants of SME?s market shares are examined for 66 four-digit Turkish manufacturing industries for the years between 1993 and 1999 by using a panel data set obtained from the Turkish Statistics Institute. Minimum efficient scale, absolute cost requirement, four-firm concentration ratio, industry growth rate, industry profitability, advertisement intensity, research and development intensity, export intensity, import intensity, sunk costs, industry labor efficiency and industry capital-labor ratio are included in the model as explanatory variables. According to the empirical data, the most significant determinant for the market share of small firms is the concentration ratio of industry. Besides, regression results indicate relative labor efficiency, sunk costs, export intensity and minimum efficient scale have significant impact on market shares of small firms.