Sectoral based capital structure of Turkish small and medium enterprises and comparing corporate firms and SMEs
Türkiyede küçük ve orta boy işletmelerin sektör bazlı olarak sermaye yapılarının analizi ve büyük işletmelerle karşılaştırılması
- Tez No: 754540
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin sermaye (borç-öz kayank) yapısını belirleyen klasik değişkenleri sektörel bazlı olarak incelemektedir. Ayrıca kurumsal firmaların sermaye yapısını belirleyen etkenler sektör bazlı olmadan incelemektedir. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) hem Dünya'da hem de Türkiye'de bir çok metrik açısında ekonomiye en büyük katkıyı sunmaktadır. Öte yandan, dünyadaki globalleşme ile birlikte Türkiye'nin hızla libarelleşmesi KOBİ'ler için öncekine kıyasla dinamik bir ortam oluşturmaktadır ve KOBİ'ler için finansal kaynaklara erişim önemli hale gelmektedir. Dünya'da ve ülkemizde KOBİ'ler hükümetlerce desteklenmektedir ve KOBİ davranışlarını anlamak önemli hale gelmiştir. Bu tezde klasik sermaye yapısı teorilerinin ve gelişmiş ülkelerdeki bulguların tam olarak Türkiye pazarı için uygulanamayacağını, KOBİ'ler için sermaye yapısını belirleyen etmenlerin tüm sektörlere genelleştirilemeyeceğini, gelişmemiş tahmin yöntemlerinin bizi doğru olmayan sonuçlara götürebileceğini gösterdik. Önceki birçok araştırma, sabit etkiler metodu ile ve alt sektör kırılımına giderek sermaye yapısını belirleyen etkenleri açıklamaya çalışırken, bu çalışmada, hem alt sektörler hem de ileri bir teknik olan ve endojenliği ortadan kaldıran sistem genelleştirilmiş moment yöntemi tahmincisi kullanılarak sermaye yapsısını belirleyen etkenler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar, alt sektörler bazında sabit etkiler metodundan çok farklı olarak borçlanma davranışını belirleyen etkilerin olduğunu ve farklı borçlanma metriklerinin önemli olduğunu ortaya koymuştur. İlave olarak, KOBİ'lere yönelik yaklaşımlarda uzmanlaşmış kuruluşlar, bankacılık sektörü, kredi programları ve hükümetlerin politikalarının daha rasyonel bir temelde yapılması gereği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, classical determinants of the capital structure of small and medium enterprises (SMEs) are examined. In addition, the capital structure of corporate firms is examined without sectoral details. In many regards, SMEs contribute to a lot of economies. This is valid for Turkey. on the other hand, the fast liberalization of Turkey with globalization has created a more dynamic environment than before, and the availability of financial resources has become more prevalent for SMEs. In Turkey and globally, SMEs are supported by the governments, and understanding SMEs' behaviors has become important. This dissertation shows that classical capital structure theories and empirical studies from developed countries fall short of understanding Turkish SMEs. It is also shown that capital structure determinants can not be generalized to sub-sectors, and it is required more developed estimation techniques not to obtain misguided results. As many prior studies employ fixed effects estimation methodology, system-GMM methodology, which eliminates endogeneity problems, is employed in our study. Our results show that system-GMM results indicate different capital structure determinants and leverage measures. Besides, credit schemes, institutions specialized in improving SMEs, banks and governments need a more rational approach concerning SMEs.