Gdp nowcasting using high frequency asset price, commodity price and banking data
Varlık fiyatları, emtia fiyatları ve bankacılık verileri kullanılarak gsyh?nın şimdiki zaman tahmini
  1. Tez No: 289637
  2. Yazar: BİNNUR BALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFET S. GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
GSYH' nin bir çeyreklik gecikme ile öğrenildiği göz önünde bulundurulduğunda, ekonominin bulunduğu durum ile ilgili gerçek zamanda doğru bilgi sahibi olmanın önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. GSYH' nin şimdiki zaman tahminine yüksek frekanslı varlık fiyatlarını, emtia fiyatlarını ve bankacılık verilerini koymak ekonominin güncel durumu hakkındaki bilgimize katkı sağlayabilir. Bu çalışmada Amerika Birle¸sik Devletleri GSYH'sinin tahmininde bahsi geçen yüksek frekanslı veriler, düşük frekanslı reel veriler ve fiyat endeksleri ile birlikte bir Kalman filtresi içerisinde beklenti maksimizasyonu algoritması ile kullanılmıştır. Önceki çalışmaların tersine, yüksek frekanslı verilerin GSYH'nin eş zamanlı tahmininde hatayı azalttığı bulunmuştur. Farklı modeller arasında, on beş farklı seri içeren orta ölçekli model diğer modellerden ve geleneksel tahmin metodlarından daha iyi sonuçlar vermiştir. Bunlara ek olarak, bu çalışma farklı model kurguları kullanarak daha iyi tahminlerine ulaşmanın mümkün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Knowing the current state of the economy is important especially when we consider that GDP information comes with a lag of quarter. From this perspective, employing high frequency variables in GDP nowcasting may contribute to our knowledge of economic conditions, since they are timelier compared to GDP. This paper deals with nowcasting US GDP using an expectation maximization algorithm in a Kalman …lter estimation, which includes asset prices, commodity prices and banking data as explanatory variables together with real variables and price indices. As a result of the estimations, asset prices and other high frequency variables are found useful in nowcasting US GDP contrary to previous studies. Model predictions beat the traditional methods with the medium size model, which includes …fteen variables, yielding the best nowcast results. Finally, this paper also proposes a new route for achieving better nowcast results by changing system speci…cations of the state variables.