Interest groups and institutional evolution
Menfaat grupları ve kurumsal değişim
  1. Tez No: 289638
  2. Yazar: YAVUZ ARASIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLİN NEYAPTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, zaman içerisinde değişim gösteren menfaat gruplarının kurumsaldeğişime etkisi, Neyaptı (2010)'u temel alarak genişleten orijinal bir politik iktisatmodeli ile açıklanmıştır. Kurumlar resmi (F) ve gayrı resmi (N) olmak üzere ikiyeayrılmıştır. N sermaye birikimiyle doğru orantılı olarak gelişirken, F devlettarafından iki menfaat grubunun toplam fayda fonksiyonlarını ençoklayacak şekildeseçilmektedir. İş kültürü, bilgi birikimi, iş yapma şekli gibi kavramları temsil edengayrı resmi kurumların kalitesi gruplar arasında farklılık göstermektedir. F ile Nbirlikte üretim teknolojisini belirleyerek ilgili grupların gelir düzeylerine doğrudanetki etmektedir. Bu modelde, her iki grubun da sermaye stoklarının seviyesi ve gelirdüzeyleri kurumların kalitesi ile dinamik bir etkileşim halindedir. Modelinsimülasyonları resmi kurumların zaman içerisinde bir müddet değişime uğramayıpdaha sonra da belirli bir kurumsal kaliteye ani şekilde zıplayarak geliştiğinigöstermektedir. Resmi kurumların değişiminin, sermayenin ve kurumların gelirdekipayı, tasarruflar ve kurumsal değişimin maliyeti gibi etkenlere bağlı olduğugörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study proposes an original formal political economy model of institutionalevolution to analyze the effects of evolving interest groups on institutional change byextending the model of Neyaptı (2010). Institutions are categorized as formal (F) andinformal (N) institutions that exhibit different evolutionary patterns. N evolves withcapital accumulation, as in learning by doing, and F is optimally chosen by agovernment who maximizes the weighted sum of the utilities of two different interestgroups. The level of informal institutions, which represents business ethics, way ofdoing business or the level of technological know-how, differs for each group. F andN together define the production technology and affect the income level of eachgroup. The model is such that institutions, as well as the levels of income and capitalstocks are dynamically interrelated. The simulations of the model show that Fexhibits a punctuated evolutionary path. This path is observed to be affected byincome share of the institutions, income share of the capital, saving rate and cost ofinstitutional change.