Önyapımın karşılaştırılmalı analizi
- Tez No: 28967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUSUN SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Endüstri Devrimi sonrası Avrupa ve A.B.D 'de ön yap imli konutun değişimini incelemeyi, ülkemizde uygulanan önyapımlı konut sistemlerini çeşitli yönlerden değerlendirmeyi ve bununla birlikte geleneksel yapım yöntemlerimizin çağdaş yapım sistemlerine uyarlanabilirliğini araştırmayı amaçlayan bu çalışma sekiz bölümden oluşmuştur. 1. bölümde çalışmanın amacına, 2. bölümde ise çalışmanın kapsam ve yöntemlerine değinilmiştir. 3, 4 ve 5 bölümlerde ise Avrupa 'da ve A.B.D. 'de 18. yy 'dan 20. yy 'a kadarki dönemdeki önyapımlı konut ile ilgili temel gelişmeler anlatılmış, bu arada geliştirilen sistemlere değinilmiştir. 6. bölümde Türkiye 'deki önyapımlı konutlar çeşitli kriterler doğrultusunda değerlendirilerek sınıflandırılmış ve inşaat teknolojileri değerlendirilmiştir. 7. bölümde Anadolu'daki şu anda terkedilmeye yüz tutmuş ahşap konutların geleneksel yapım yöntemleri incelenmiştir. 8. bölümde bu geleneksel yapım yöntemlerinin hala görülebileceği Eskişehir 'de iki ayrı Türk evi üzerinde bir araştırma yapılmış ve günümüz yapım yöntemleri ile Eskişehir'de uygulanabilecek değişik yapım yöntemleri ortaya konmuştur. Sonuçlar bölümünde ise tüm bölümlerde analizi yapılan gelişmelerden çıkarılan sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the changes in prefabricated housing in Europe and U.S.A. after the Industrial Revolution and to analyze the prefabricated housing systems in Turkey in various ways and also examine the ways of updating the traditional construction systems into the systems of 20th century. in the first chapter, the main aim, in the second chapter, the contains of the thesis is mentioned. in the3rd, 4th, and 5th chapters the history of the prefabricatedhousing and the process that has been achieved in Europe andU.S.A. in 18th and 20th centuries are mentioned. in the 6th chapter, prefabricated housing in Turkey and the building technologies are mentioned. in the 7th chapter, the traditional construction systems in Anatolia are mentioned. 8th chapter is based on Eskişehir. 2 typical houses with wooden construction are chosen and the houses are analysed according to their construction technigues. At the end, the knouledges in ali chapters are analysed and came into a conclusion.