Alanya ilçesi doğal potansiyelin kentleşme sürecindeki durumu (2cilt)
- Tez No: 28968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ATABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Yıldız üniversitesi - Peyzaj Planlama Yüksek Lisans Dalı tez öğrencisi olarak yaptığım bu araştırma - çalışma; Tezin konusunu oluşturan Alanya İlçesi'nde, yaptığım alan inceleme ve araştırmalannın yaraşıra uzun kaynak tarama süreci sonunda ortaya çıkmıştır. Sekiz bölümden oluşan tezin 1. Bölümünde; Çalışmanın amaa ve genel olarak tanıtımı yapılmıştır. 2. Bölümde; Alanya ilçesfnin Türkiye ve Akdeniz Bölgesi'ndeki konumu, taşıdığı fonksiyonların genel tanımı ve ilçe'nin önemi belirtilmiştir. 3. Bölümde;“Alanya İlçesfnin Doğal Yapısı”başlığı altında 7 alt başlık incelenmiş ve ilçe'nin doğal yapısı ayrıntılı olarak ortaya konmuştur. 4. Bölümde;“Alanya Hçesfnin Kültürel Yapısı”başbğı altında 4 alt başlık incelenmiş ve ilçe'nin mevcut kent yapısı ve kentleşme eğilimleri anlatılmıştır. 5. Bölümde; İlçe için oldukça önemli olan Turizm sektörünü daha iyi tanımlanabilmesi amacıyla 5 alt başlık altında yapılan açılımla turizmin ilçedeki genel karakteri tanıtılmıştır. 6. Bölümde; Kazandığı çeşitli fonksiyonlar sonunda ortaya çıkmaya başlayan çevre sorunları 3 alt başlık altmda incelenmiştir. 7. Bölümde; Sonuç bölümünün daha iyi kavranabilmesi için“planlamada ekolojik yaklaşımın yeri ve önemi”konusu açıklanmıştır. 8. Bölümde; Tüm bölümlerin bir sentezi olan bu bölümde yorumlar yaraşıra Alanya ilçesi için geliştirilen öneri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research study is carried out by a graduate student of the Yıldız Technical üniversity, Graduate Programme of the Landscape planning and composed of the resufts of a survey carried out in Alanya District and a detailed research wfth written material. The thesis consists of eight chapter. in the fırst öne, the alm and general definitfon of the study explained. in the second chapter, the focation of Alanya District in Turkey and Akdeniz Region, general defınftion of fts functions and ıts importance are indicated. The third chapter has seven subtitles under the main title of Natura! Structure of Alanya District, in which the natura! structure of the District is investigated in detail. in the fourth chapter, under the title of the Cultural Structure of Alanya District existing urban structure and urbanization trends are examined in four subtitles. in the fifth chapter, general characteristics of tourism which is important for the District are defined in five subtitles. The sbcth chapter has three subtitles in which recently arising environmental problems originated from new function of the District are investigated in the seventh chapter, in order to make the final chapter more clear, the role and the importance of the ecological approach in planning are explained. in the eight and the last chapter which is a synhesis of the other chapters the comments take place as wefl as a proposal developed for Alanya District