Determination of structural space dimensions of office buildings by consideration of modular coordination
Modüler koordinasyon çerçevesinde ofis binalarınada strüktürel ve alansal boyutların belirlenmesi
  1. Tez No: 28969
  2. Yazar: FÜSUN ERDOĞANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN TÜRKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada îzmirde yer alan çeşitli büro binası örnekleri değerlendirilerek, 12M=120 cm. modülüne göre en küçük, orta, en büyük boyutlarda ofis odaları belirlenmiştir. Tezin ilk kısımlarında, büro binalarının tarihçesi hakkında genel bilgi verilmiştir. Büro binaları hücre bürolar ve geniş mekanlı bürolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Daha sonra bunların plan tipleri çekirdek yerleşimine ve bina şekline göre incelenmiştir. Bu sınıflandırmaya göre, 16 tip ofis binası bulunmuştur. Yapılan değerlendirme sonucu geniş mekanlı büroların daha iyi sonuç verdiği belirlenmiştir. Modül seçimi bölümünde ise, temel modüle göre (M=10 cm.) 3M=30 cm. temel boyut olarak kabul edilmiştir. 12M=120 cm. modülü büro binaları için uygun modül olarak bulunmuştur. Modül seçiminde insan faktörü, kullanıcı aktiviteleri ve bu aktiviteler için gerekli ölçüler dikkate alınmıştır. Bölüm 4, düşey taşıyıcı sistem elemanlarının planlama tiplerine göre yerleşimi hakkındadır. Sınıflandırma sonucu yüzoniki tip ofis binası bulunmuştur. Bu bölümden sonra, İzmir'in değişik yerlerinde bulunan ondört büro binası planlama ve strüktür sistem özelliklerine göre incelenmiştir. Bunların ofis odaları üç gruba ayrılmıştır: - En küçük mekan x < 50 m2 - Orta mekan 50 m2 < x < 100 m2 - En büyük mekan 100 m2 < x < 200 m2 x = Ofis odası alanı Her grup kendi içinde en küçük, orta, en büyük olarak ayrılmıştır. Bu sınıflama sonucunda; - 40 m2 en küçük alan olarak bulunmuştur. - 80 m2 orta alan olarak bulunmuştur. - 140 m2 en büyük alan olarak bulunmuştur. Bir ofis odasının eni ve boyu arasındaki oran incelemiştir. Bu oranlar yukarıdaki gibi sınıflandırılmıştır: - En küçük oran 1 < x < 2 - Orta oran 2 < x < 3 - En büyük oran x > 3 x = Ofis odasının eni ve boyu arasındaki oranBu sınıflandırma sonucu şu değerler elde edilmiştir: - 1.5 en küçük oran olarak bulunmuştur. - 2.5 orta oran olarak bulunmuştur. - 3.5 en büyük oran olarak bulunmuştur. Bu alan ve oranlar 12M=120cm '. modülüne göre incelenmiştir. Çeşitli kombinasyonlar bulunmuştur. Bunlar ofis elemanları ile döşenmiştir ve bazı büro odası alternatifleri elenmiştir. Strüktür sistem açıklıkları yine üç grupta incelenmiştir. Bunlar şunlardır: - en küçük açıklık x < 400 cm. - orta açıklık 400 cm. < x < 600 cm. - en büyük açıklık x > 600 cm. x = Strüktür sistem açıklığı Bu sınıflandırmanın sonucu şöyle sıralanmıştır: - En küçük açıklık 300 cm. - Orta açıklık 500 cm. - En büyük açıklık 700 cm. Bu açıklıklar 12M=120 cm. modülüne göre düzenlenmiştir. 360 cm. (3 x 12M), 480 cm. (4 x 12M), 600 cm. (5 x 12M), 720 cm. (6 x 12M) en uygunları olarak seçilmiştir. Yukarıda açıklanan döşenmiş ofis odaları bu açıklıklarla karşılaştırılmış ve en uygun oda boyutları saptanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
In the present study, minumum, medium, maximum size office rooms are determined according to 12M=120 cm. module by examining different office buildings which are located in Izmir. At the beginning of the thesis, a general knowledge about office buildings' history is given. Office buildings are classified into two categories as“office cells”and“large spaced offices”. After that, layout types of them are examined according to the placement of core and the shape of the building. According to this classification, sixteen types of office layouts are found. At the end of the evaluation, it is determined that,“large spaced offices”give better results. In the chapter of module selection, 3M=30 cm. is accepted,as basic size according to basic module (M=10cm.). 12M=120 cm. is found as convenient module of office buildings. Human factor, user activities and dimensions which are necessary for these activities are considered. Chapter 4, is about organization schemes of vertical structural elements according to layout types. At the end of the classification one hundred and twelve types of office layouts are found. After this chapter, fourteen office buildings which are located in different parts of Izmir are reviewed according to planning and structural features. Office rooms of them are classified into three groups. These are as follows: ~ Minimum office space x < 50 m2 - Medium office space 50 m2 < x < 100 m2 - Maximum office space 100 m2 < x < 200 m2 x= the area of an office room Every group is classified between themselves such as, minimum, medium, maximum. After this classification; - 40 m2 is found as minimum area. - 80 m2 is found as medium area. - 140 m2 is found as maximum area. The ratio of the length and the width of an office room is examined. These ratios are classified as described above: III- minimum ratio 1 < x < 2 - medium ratio 2 < x < 3 - maximum ratio x > 3 x= the ratio between the length and the width of an office room These values are found after the classification: - 1.5 is found as minimum ratio. - 2.5 is found as medium ratio. - 3.5 is found as maximum ratio. These areas and ratios are examined according to 12M=120 cm. module. Various combinations are found. These rooms are equipped by office equipments. Some of office rooms' alternates are eliminated. Structural system spans are examined as three groups. These are as follows: - Minimum span x < 400 cm. - Medium span 400 cm. < x < 600 cm - Maximum span x > 600cm. x= the span of the structural system Results of this classification are as follows: - 300 cm. is found as minimum span. - 500 cm. is found as medium span. - 700 cm. is found as maximum span. These spans are organized according to 12M=120 cm. module. 360 cm. (3 x 12M), 480 cm.> ( 4 x 12M), 600 cm. (5 x 12M), 720 cm. (6 x 12M) are selected convenient ones. Equipped office rooms which mentioned above are compared with structural system spans and most convenient office rooms are determined. IV