Mini insansız hava aracı tasarımı ve üretimi
To design and built a mini unmanned aerial wehicle (UAV)
  1. Tez No: 289704
  2. Yazar: ÖNDER KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. ERGÜVEN VATANDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, harbiyelilerin mühendislik alanında aldıkları teorik bilgileri kullanmaları için bir fırsat olarak değerlendirilen Tasarla-Yap-Uçur (TYU) yarışmalarında başvurabilecekleri bir kaynak oluşturmak hedeflenmiştir. Bu sayede, gelecekte harbiyelilerin İHA tasarımına ya da İHA sistemlerine ilişkin tasarım ve üretim alanlarında kabiliyet kazanmalarına yardımcı olacak ve ışık tutacak bir kaynak da oluşturulmuş olacaktır. Bu nedenle, bu tarz yarışmalarda üretilebilecek mini İHA' ların tasarımını etkileyen parametreler detaylı olarak incelenmiş ve 2010/2011 yılındaki yarışma için bu parametreler arasından seçimler yapılmıştır. Çalışma kapsamında, önceden tanımlanmış olan belli ağırlık ve boyutlardaki yangın söndürme toplarını taşıyarak belirlenmiş bölgelere bırakabilecek elektrik motorlu, radyo kontrollü ve pervaneli bir mini İHA tasarım ve üretimi yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde bu tarz yarışmaların hepsinde bulunan ve tasarım gereksinimlerini yönlendiren puan analizi yer almıştır. Daha sonraki bölümde konfigürasyon seçimi için bilgiler verildikten sonra puan analizi doğrultusunda seçimler yapılmıştır. Sonraki bölümlerde ise oluşan konfigürasyon için aerodinamik analiz, kararlılık analizi ve performans değerlerinin analizi yapılmıştır ve bu süreçte çeşitli paket programlardan faydalanılmıştır. Ayrıca üretim kısmında, yapılan çalışmalar bol bol görsel öğelerle desteklenerek sonraki tasarımlara ışık tutması hedeflenmiştir. Üretim sürecinde Baykar Makine' nin ve Hava Harp Okulu' nun tüm imkan ve kabiliyetlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to create a reference source for cadets in the Design-Build-Fly competitions assessed as an opportunity to use their theoretical knowledge in the field of engineering. In this way, a resource that will both help cadets gain the skill of and shed light on design and manufacturing of UAV systems will be created. Therefore, the parameters affecting the design of mini-UAV which can be manufactured in this kind of comp-etitions were examined in detail and choices from these parameters were made for the competition in 2010/2011. In this study, the design and manufacture of an electric powered, radio controlled and propeller driven mini-UAV that is able to carry and leave the pre-defined fire extinguisher balls with spesific weight and dimensions. In the first part of the study, score analysis, that is always present in all this kind of contests and leads design requirements, took place. In the next chapter, after giving directions for the selection of configuration, choices were made with the guidance of the score analysis. In the next chapters, for the configuration that was determined, aerodynamic analysis, stabilite analysis and analysis of the performance values were made and various package programs were utilized during this process. In addition, in the manufacture chapter, the studies were supported with the visual elements and it is aimed to shed on the future designs and manufactures. In the manufacture process, all of the possibilities and abilities of the Baykar machinery and Air Force Academy were used.