Değişken dihedral yapısına sahip insansız hava aracı tasarımı
Unmanned aerial vehicle design with variable dihedral structure
  1. Tez No: 877556
  2. Yazar: FATİH KUTAY AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pilotaj Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Havacılık sektörü sürekli olarak gelişmektedir. Son yıllarda ülkemizde devamlı olarak bu alanda ilerlemeler, yeni fikir ve projeler görülmektedir. Son dönemlerde özellikle insansız hava aracı tasarımı ve üretimi konusunda büyük atılımlar yapılmaktadır. Bu tez kapsamında literatürde bulunan şekil değiştirebilir geometri yapısına sahip (morphing) sabit kanatlı hava araçları incelenmiştir. Bu hava araçlarının kullanım alanları, avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır. Edinilen bilgiler doğrultusunda dihedral açısı değişimi üzerine yoğunlaşılmıştır ve bu kapsamda dihedral açısı değişiminin avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Sabit kanatlı mini bir insansız hava aracı tasarlanmış, tasarlama aşamasında daha önce Amerika'da düzenlenen Tasarla-Yap-Uçur yarışmasına son yıllarda katılan yarışmacıların uçaklarından yararlanarak rakip uçakların profilleri çıkarılmıştır. Bu çalışma sonucunda ortaya çıkan veriler ışığında uçak tasarım aşamaları sırasıyla izlenerek uçağın tasarımı tamamlanmıştır. Tasarlanan Mini sabit kanatlı bir insansız hava aracına uygulanabilir temel ve düşük maliyetli bir değişken dihedral mekanizması önerilmiştir. Mekanizmanın tasarımı Solidworks programı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve bu doğrultuda önerilen mekanizmanın entegrasyonu tasarlanan uçak üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aviation sector is constantly developing. In recent years, there have been continuous advances, new ideas and projects in this field in our country. Recently, great breakthroughs have been made especially in the design and production of unmanned aerial vehicles. Within the scope of this thesis, fixed wing aircraft with morphing geometry structure found in the literature are analyzed. The usage areas, advantages and disadvantages of these air vehicles are discussed. In line with the information obtained, the focus is on dihedral angle variation and in this context, the advantages and disadvantages of dihedral angle variation are mentioned. A mini unmanned aerial vehicle with fixed wings was designed, and during the design phase, the airplanes of the competitors who participated in the Design-Build-Fly competition organized in the USA in recent years were used to profile the competing airplanes. In the light of the data obtained as a result of this study, the design of the aircraft was completed by following the aircraft design stages in order. A basic and low-cost variable dihedral mechanism is proposed for a Mini fixed wing unmanned aerial vehicle. The design of the mechanism was realized using Solidworks program and the integration of the proposed mechanism was demonstrated on the designed aircraft.