Topografik bilgiler ve uydu görüntü verilerini kullanarak 3 boyutlu alan tanima sistemi
3 dimensional terrain recognition system by using topographic data and satellite images
  1. Tez No: 289706
  2. Yazar: OĞUZ KARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada üç boyutlu topografik veriler, iki boyutlu havadan çekilmiş görüntüler ve uydu görüntüleri kullanılarak alan tanıma sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem için üç boyutlu Nesne-Bilgileri-Temelli Bileşimsel-Fotogrametri teknolojisi kullanılmıştır. Bu teknoloji alanlarda gerçek veriler kullanılarak ilk kez uygulanmıştır. Bununla birlikte, alanlara ait üç boyutlu topografik veriler ile uydu görüntüleri birleştirilmiştir. Böylece tanıma işlemi için gereken güvenilir noktaların seçimi yapılırken alan üzerindeki binalar ve yollar gibi önemli arazi elemanları da kullanılmıştır. Çalışmada ayrıca üç boyutlu verilerin tanıma teknolojisinde kullanılabilecek duruma getirilmesine yönelik yöntemler ve bunları gerçekleştiren özgün yazılımlar geliştirilmiştir. Teknolojinin, binalar ve yollar gibi yapıların bulunduğu alanlarda ve insan yapılarının bulunmadığı doğal tepeler ve çukurlar şeklindeki arazi yüzeylerinde uygulanabilirliği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a terrain recognition system is developed by using three dimensional topographic data, two dimensional aerial images and satellite images. For this system, three dimensional Object Knowledge Based Composite Photogrammetry Technology is used. This technology is applied to terrain areas for the first time by using real data. However, three dimensional topographic data that belong to terrain area and satellite images are combined together. Thus when selecting the fiducial points, important area elements such as buildings and roads are used. Furthermore, methods and softwares are developed to become the data to be useful for the technology. Feasibility of the technology is proven for terrain areas which have structures such as buildings and roads, and have only hills and hollows without human made structures.