Sosyal, siyasal ve ekonomik yönüyle Marmaris (1923- 1960)
The social, politicaland economic aspect of Marmaris (14923- 1960)
- Tez No: 289713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
İncelememizde, bulunduğu coğrafi konumundan dolayı ilkçağlardan itibaren önemli bir yerleşim birimi olan Marmaris'in, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerini de içine alan sosyoekonomik, siyasal ve kültürel tarihi ortaya konmuştur.Çalışmamız, Giriş Bölümü de dâhil olmak üzere beş bölümden oluşmuştur. Giriş Bölümü'nde; Marmaris'in, ilkçağlardan Milli Mücadele Dönemi'ne kadar olan tarihi kısaca ele alınmıştır. Birinci Bölüm'de; Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde ve Cumhuriyet Dönemi'nde Marmaris'in idari yapısı ve nüfusu incelenmiştir. İkinci Bölüm'de Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde ve Cumhuriyet Dönemi'nde Marmaris'in sosyal ve siyasi tarihi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü Bölüm'de; Marmaris eğitim ve kültür hayatı XIX. yüzyılın sonlarından 1960 yılına kadar ele alınmıştır. Son bölüm olan Dördüncü Bölüm'de; 1923- 1960 döneminde tarım, hayvancılık, ticaret ve sanayi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study,we present socio-economic, political and cultural history of Marmaris, which is an important settlement since Ancient times thanks to its geographical position, including the late times of Ottoman Empire.In this study covering the years between 1923 and 1960 we refer to the local newspapers of Muğla, archives of Premiership of Republican times and Ottoman Empire, Records of Red Crescent(known as Kızılay), National Libraries of Ankara and İzmir and library of University of Muğla.The study consists of five chapters with the introduction part. In introduction, the history of Marmaris from Ancient times to Independence wartime has been shortly mentioned. In the first chapter, administrative structure and population of Marmaris in the late times of Ottoman Empire and Republican times has been analysed. In chapter two social and political history of Marmaris has been studied. Then in the third chapter, educational and cultural life of Marmaris from the end of the 19th century to the 1960s has been researched. Eventullay in the last chapter agriculture, stockbreeding, trading and industry has been analysed elaborately.