Finansal tabloların sunuluşu standardı (TMS 1) ve tekdüzen muhasebe sistemindeki finansal tablolarla karşılaştırılması
Standard of presentation of financial statements (TMS 1) and its comparison with financial statements in uniform accounting system
  1. Tez No: 289727
  2. Yazar: BURHAN HEYBELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ülke ekonomilerinde; şirketler ve piyasalarda yaşanan değişimler, güvenilir finansal bilgilerin uluslararası alanda karşılaştırılabilir olmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu nedenle ülkeler arasındaki muhasebe uygulamalarındaki farklılıkların giderilmesi için, ülkelerin ortak standartlar oluşturması kaçınılmaz hale gelmektedir.Birçok ülke ve kuruluş muhasebe standartlarında uluslararası uyumu sağlamak için çeşitli çalışmalarda bulunmaktadır. Bu anlamda ülkemiz genelinde tüm işletmelerce uygulanan tek bir muhasebe standartları setine ulaşılabilmesi için yapılan çalışmalar Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu (TMSK) tarafından sürdürülmektedir. TMSK tarafından yayınlanan Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) setinin uygulanmasında dönüm noktası, 1 Temmuz 2012 Tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK)'dur. Yeni TTK'ye göre; işlemelere TMSK tarafından yayınlanan TFRS'lere, kavramsal çerçeve ve yorumlarına uyma zorunluluğu getirilmektedir.Küreselleşmenin sonucu olarak, finansal tablolara olan ihtiyaç ve finansal tablolardaki bilgilerin önemi artmıştır. TMS 1 Finansal Tabloların Sunuluşu Standardına göre bir işletmenin finansal durumunun, finansal performansının ve nakit akışlarının değerlendirilmesinde genel amaçlı finansal tablolardan yararlanılmaktadır. Standartta genel amaçlı finansal tabloların sunumuna ilişkin bilgiler verilmektedir. TMS ve TFRS'lere uygun olarak hazırlanan finansal tablolarla, işletmelerin güvenilir ve karşılaştırılabilir finansal bilgilerinin, uluslararası alanda sunumu sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The changes occuring in companies and markets make it necessary to have reliable financial information to internationally comparable. For that reason, to remove the differences in accounting applications among countries, it is inevitable that countries must form common standards.Many countries and foundations have various studies to adapt their accounting standards. In this sense, the activities for a set of common accounting standard applied by all operatings in our country are carried out by Turkish Accounting Standards Board. The turning point of application of Turkey Financial Reporting Standards (TFRS) published by Turkish Accounting Standards Board is new Turkish Trade Law which will be in force on 1st of July, in 2012. New Turkish Trade Law necessitates that operatings must obey TFRS, published by Turkish Accounting Standards Board their framework and their comments.As a result of globalisation, need for financial statements and importance of financial statements increase. According To Turkish Accounting Standard 1 (TMS 1) The Standard of Presentation of Financial Statements, to evaluate operating?s financial situation, financial performance and cash flow, general-purpose financial statements are applied. In that Standard information related to presentation of general-purpose financial statements is given. With the statements prepared in accordance with TMS and TFRS, presentation of operating?s relaible and comparable financial information in international area will be provided.