Uluslararası muhasebe standartları çerçevesinde TMS-1 Standardının tekdüzen muhasebe sistemi ile karşılaştırılması ve örnek uygulama
IAS-1 presentation according to International Accounting Standards and the comparison with uniform chart of accounts
  1. Tez No: 376603
  2. Yazar: ALİ OSMAN SAYMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜNCELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İşletmelerin faaliyet raporlarında açıkladıkları muhasebe bilgileri, finansal tablo kullananların karar almalarında ve ülke ekonomilerinin etkin ve sağlıklı gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Bu durumda ülkeler arasındaki muhasebe uygulamalarının farklılıklarının giderilmesinde ve Dünya ekonomilerinin birbirleriyle bütünleşmesini zorunlu kılmaktadır. Dünyada, muhasebe standartlarında uluslararası bütünleşmesini sağlamak için çalışmalara yapılmaktadır. Bu çalışmaların başında uluslararası muhasebe standartları kurulu faaliyetleri gelmektedir. 2000'li yılların başında ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde yaşanan yolsuzlukların da etkisiyle IASB yayınladığı standartlara bütünleşmesi yönünde dünya çapında bir görüş birliği oluşmaya başlamıştır. Globalleşmenin sonucu olarak Finansal tablolardaki bilgilerin doğru gösterilmesi ve dünya da genel kabul görmüş standartlara uygun şekilde hazırlanması ihtiyacı artmıştır. TMS 1 Finansal Tablo Sunuluşu Standardına göre bir işletmenin finansal durumunu, finansal performansını ve nakit akışlarının analiz edilmesi ve yorumlanmasında genel amaçlı finansal tablolardan yararlanılmaktadır. Standartta genel amaçlı finansal tabloların sunumuna ilişkin bilgiler verilmektedir. TMS ve TFRS'lere uygun hazırlanan finansal tablolarla, işletmelerin güvenilir ve karşılaştırılabilir bilgilerin uluslararası alanda sunumunu sağlamış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Accounting datas which are declared in operation reports play a key part in enterprises which use financial tables and efficiently development of government's economies. Therefore, this situation makes isolating differentiation of accounting applications between countries, and entegrating world's economies necessary. In World, some operations are done for entegrating in accounting standards in international. Operations of International Accounting Standards Corporation are taken first place in these operations. In early 2000s, with effect of corruptions which were occured in ABD and some European countries, there are reached consensus with directions of standards which declared by IASB. As a result of globalisation, needs of correctly showing informations in financial tables and needs of appropriately preparing to the standards that generally acknowledged in World wide enhanced. According to TMS1 Financial Table Presentation Standards, about analysis of financial condition, financial performance and cash flow of an enterprise is utilized from general purpose financial.