6570 sayılı Kanuna tabi taşınmazlar açısından kira sözleşmesinin sona erme nedenleri
Lease agreement which are amenable to Law 6570 reson of release
  1. Tez No: 289782
  2. Yazar: ASLI ULUÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI MAKARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Tezimizin konusunu 6570 sayılı Kanuna Tabi taşınmazlar açısından kira sözleşmesinin sona erme nedenleri oluşturmaktadır. Sona erme nedenleri hem 6570 sayılı Kanuna hem de Borçlar Kanunun bu kanuna aykırı olmayan hükümleri bakımından incelenmiştir.Kira sözleşmesinin sona erme nedenleri sınırlı sayıda düzenleniştir. Sona erme nedenlerine baktığımızda kanun koyucu, kiralayana ancak belli nedenler söz konusu ise, kira sözleşmesini sona erdirme hakkını tanımıştır. Bunun nedeni ise, 6570 sayılı Kanunun yapıldığı dönemde yeteri kadar kiralık konut bulunmamasından dolayı, kiracıların konut ihtiyacını karşılamakta zorluk çekmeleri ve buldukları kiralık konutta ise barınma ihtiyaçlarını kiralayanın keyfi müdahalelerine maruz kalmadan sürdürebilmelerini sağlamaktır.Konuyu daha iyi inceleyebilmek için güncel Yargıtay Kararlarından örnekler verdik. Borçlar Kanunu Tasarısının da tezimize ilişkin bölümlerine yeri geldikçe değinmeye çalıştık.ANAHTAR KELİMELER: 6570 Sayılı Kanun, Kiracıdan kaynaklanan tahliye nedenleri ve kiralayandan kaynaklanan tahliye nedenleri.
Özet (Çeviri)
Our thesis which is about real estate rentals are amenable to Law numbered 6570.Real estate rentals which are amenable to Law numbered 6570 reson of release are limited. Because Law numberde 6570 to became a law in 1955 and these years there weren?t enough multiple dwelling and lawmaker was under the necessity of to protect the tenants. Also, to provide sheltring individuals are a constitual right, consequently our law system give maximum legal protections to the tenants.Our thesis isn?t only about Law numbered 6570, we also research the point about The Obligations Act. We search the point by these two Laws.Our thesis come in to being two parts. First part is about reson of relaese result from telants . Second part is about reson of release resut from landlords. And we try to give new appeal?s court decision, because analayze appeal?s court decision is necessary to understand the thesis.Turkish Grand National Assembly try to create new Obligations Act. new Obligations Act is a draft now. The draft hasn?t been discussed in the Parlement yet. If the draft will pass in to Law, Obligations Act is only established Law about Real Estate Rentals.KEY WORDS : Law Numbered 6570, reson of release result from telants and reson of release result from landlords.