İşe gönülden adanma ve insan kaynakları yönetimi uygulamaları arasındaki ilişki ve bir örnek olay
The relationship between human resources management practices and employee engagement a case study
  1. Tez No: 289793
  2. Yazar: HİCRAN BAKALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. V. LALE TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında işe gönülden adanma kavramı ve insan kaynakları yönetimi uygulamaları arasındaki ilişki incelenmiştir. İşe gönülden adanmanın karlılık, müşteri bağlılığı ve hissedar memnuniyeti gibi iş sonuçlarına olan olumlu etkisinin yanı sıra akademik dünyada pozitif örgütsel tutumların araştırılmasına olan ilginin artması ile işe gönülden adanma kavramı hem iş dünyasında hem de akademik dünyada oldukça önem verilen bir konu haline gelmiştir.İnsan kaynakları uygulamaları ve işe gönülden adanma kavramı arasındaki ilişkiyi analiz etmek üzere hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren çokuluslu bir şirketin İstanbul merkez ofisinde görev yapan 323 beyaz yakalı çalışanına çevrim içi (online) anketler gönderilmiş ve 137 çalışan bu anketleri cevaplamıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve ayrıca IKY uygulamaları arasından seçilen ücret yönetimi, performans yönetimi, eğitim ve geliştirme ve kariyer geliştirme uygulamaları ile işe gönülden adanma düzeyi arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between human resources management practices and employee engagement is explored in this study. Considering its direct link to positive business results such as profitability, customer loyalty and stakeholder value and also the increased interest to positive organizational behaviour, employee engagement has become a very critical concept in both the practitioner and academic world.In order to explore the relationship between human resources management practices and employee engagement, online surveys were sent to 323 white-collared employees located in the head office of a multinational FMCG company and 137 employees responded. Following the statistical analysis carried out, it was found that there is a significant and positive relationship between employee engagement and human resources management practices, and specifically chosen functions; namely reward management, performance management, training and development, and career development practices.