Çokuluslu işletmelerde uluslararası yönetici kadrolama ve geridönüş süreci çerçevesinde yöneticinin uyumunun incelenmesine yönelik bir araştırma
Recruitment, repatriation and cultural adaptation process for managers in multinational companies and a research
  1. Tez No: 289792
  2. Yazar: ASLI UZUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. V. LALE TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada çokuluslu şirketlerde yöneticilerin yurtdışı görevler için kadrolama ve geridönüş sürecinin yönetimi üzerinde çalışılmıştır. Literatürde yer bulan farklı görüşlere ve yurtdışı görevlendirmelerde uygulanmakta olan yaklaşımlara yer verilmiştir. Yöneticilerin hangi süreçlerden geçerek yurtdışı pozisyonlar için görevlendirildiği , yer değiştirme bağlamında şirketin sunduğu olanaklar ve geridönüş planları için işletmelerin ne şekilde hareket ettikleri incelenmiştir.Araştırma bölümünde yurtdışı görevlendirmesinde bulunmuş olan sekiz yönetici ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden bir tanesi yüz yüze diğer yedi görüşme ise telefonda gerçekleştirilmiştir. Çokuluslu işletmelerin kadrolama , geridönüş ve uyum faaliyetleri ile ilgili iyileştirme çalışmalarında bulunmasının gerekliliği tespit edilmiş , yerdeğiştirme sırasında verilen destek ve geridönüş planlaması öncelikli olarak aksiyon alınması gereken konular olarak ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; recruitment and repatriation strategies of multinational companies has studied. In literature review different perspectives of authors and different approaches which have been implemented by multinationals has explored. Stages of recruitment , support/assistance programs for managers during replacement and repatriation policies of companies have been investigated.In research part interviews have been made with eight managers who worked as an expatriate before. One of the interview was made face to face and seven of them were made on the phone. It is determined that some actions should be taken in recruitment , support/assistance and repatriation programs for managers who has been to overseas positions and from all support and repatriation programs have priority