Experiencing the places where interior and exterior qualities are ambiguous on A taturk Boulevard
Atatürk Bulvarı üzerinde içsel ve dışsal niteliklerin muğlaklaştığı yerleri deneyimlemek
  1. Tez No: 830355
  2. Yazar: CİHAT ÇAGLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez, Atatürk Bulvarı üzerinde iç-dış ve kamusal-özel mekâna dair bazı niteliklerin bir-aradalığı sonucu ortaya çıkan muğlak mekanları incelemektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanı ile dönüşüm sürecine giren Başkent Ankara ve Kızılay Bölgesi hızla artan nüfusa mekansallık sunmuştur. Dönüşüm, yapı stoğunda ve kentsel mekânda da karşılık bulmuş, bölgedeki kompleks ve modern mekansal durumların ortaya çıkışını tetiklemiştir. 1950'lere gelindiğinde kentin ticaret merkezine dönüşen Kızılay Bölgesi'nde; çok sayıda pasaj, çarşı, iş merkezi ve idari bina inşa edilmiştir. Dahası sinema, restoran, kent parkları başta olmak üzere kamusal iç ve kentsel mekanlar ve konut projeleri inşa edilmiştir. Sürekli hale gelen inşa ve dönüşüm süreci bölgede iç-dış ve kamusal-özel alan arasındaki sınırın dönüşümüne ve müphemleşmesine neden olmuştur. Muğlak mekanları analiz etmek niyetiyle, doğrusal olmayan bir yaklaşımla modern mimarlık tarihinde iç ve dış mekân ilişkisine odaklanarak bir lens oluşturulmuştur. Tezin konusunun ortaya çıkışında deneyimin rolü ve içsellik-dışsallık kavramları ile ilintili olarak fenomenolojik yaklaşım benimsenmiş ve deneyime mimari bir bakış açısıyla yaklaşmak için Peter Zumthor'un Atmosfer teorisi araçsallaştırılmıştır. Oluşturulan lens, Atmosfer teorisi ile donatılarak Atatürk Bulvarı'nda muğlak mekanlara yapılan keşif yürüyüşlerinde kullanılmıştır. Tez, bahsi geçen muğlak iç ve dış mekanları incelemek ve bu mekanların inşası ya da ortaya çıkışında etkili olan parametrelere dair içsellik ve dışsallık kavramları yardımıyla bir sınıflandırma yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines ambiguous spaces that emerge due to the coexistence of particular qualities of interior-exterior and public-private space on Atatürk Boulevard. With the Turkish Republic's proclamation, Capital Ankara and Kızılay District, which entered the rapid transformation process, offered a spatiality to the increasing population. The transformation found a response in the building stock and the urban space. It also triggered the emergence of complex and modern spatial situations. Kızılay District, which became the city's Central Business District in the 1950s, hosted numerous passages, carsıs, business centers, and administrative buildings. Besides, public interior and urban spaces, cinemas, restaurants, city parks, and housing projects served the urbanites in the district. The continuous reconstruction and transformation process in the Yenişehir blurred the border between interior-exterior and public-private spaces. By reviewing the modern architecture literature focusing on interior-exterior relationships with a nonlinear historical approach, a lens is created to evaluate these ambiguous spaces. The subject of the thesis emerged as a result of exploratory walks focusing on the embodied experiences on Atatürk Boulevard. Hence, phenomenology is adopted, and Peter Zumthor's Atmosphere theory is instrumentalized for an architectural approach. The created lens is equipped with the Atmosphere theory and used in the exploratory walks to the ambiguous places on Atatürk Boulevard. The thesis aims to examine the ambiguous interior and exterior spaces and construct a taxonomy of interiority and exteriority regarding the effective parameters in the construction or emergence of these spaces.