Ankara kenti yeşil alanlarında su yapıları ve yakın çevrelerinde peyzaj planlama esasları üzerinde bir araştırma
A Research on landscape planning principles of water bodies and their surroundings in the green areas of Ankara city
  1. Tez No: 28981
  2. Yazar: RENAN ATATURAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KENTİ YEŞİL ALANLARINDA SU YAPILARI ve YAKIN ÇEVRELERİNDE PEYZAJ PLANLAMA ESASLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Renan ATATURAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Nizamettin KOÇ 1993, Sayfa: 281 Jüri: Prof.Dr.Nizamettin KOÇ Prof. Dr. Nur SÖZEN Doç. Dr. Erdoğan YAŞLICA Kentsel yeşil alanlarda, estetik ve fonksiyonel açıdan önemli bir planlama elemanı olan su yapılarını; süs havuzları, suni göller, su düşüşleri ve dereler oluştur maktadır. Su, nemi ile serinleten, hareket ve renk veren, insanları psikolojik olarak rahatlatan bir etkiye sahip tir. Özellikle, karasal, iklimin etkisinde olan bölgelerde suyun önemi daha iyi hissedilebilmektedir. Araştırmada, Ankara için önemli bir planlama elemanı olan, kent parkları ve bu nitelikteki parklarda bulunan; su yapıları ele alınmıştır. İncelemeler, yerli ve yabancı kaynaklardan saptanan, su yapılarının yapısal ve bitkisel düzenleme ilkelerine uygun olarak yapılmıştır. Ayrıca kent parkı niteliğinde olmayan, su içi bitkisel düzenleme yapıldığı için, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Bahçesi incelenmiştir. Sonuç olarak, Ankara kent parklarında bulunan su yapılarının, peyzaj planlama ve uygulama sorunları ortaya çıkarılarak, sorunları en aza indirebilecek yapısal, bitkisel düzenleme ve bakım önerileri verilmiştir. Araştırma sonuçları, benzer özelliklere sahip diğer İç Anadolu Kentlerinde de peyzaj planlama çalışmaları açısından yarar sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Açık 've yeşil alanlar, su, su yapıları, havuzlar, süs havuzları, bitki havuz ları, kasîCatlar, su bitkileri, Ankara. 1 1' ÜMANTASYON MERKEZÎ
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON LANDSCAPE PLANNING PRINCIPLES OF WATER BODIES AND THEIR SURROUNDINGS IN THE GREEN AREAS OF ANKARA CITY Renan ATATURAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr.Nizamettin KOÇ 1993, Page: 281 Jury: Prof.Dr.Nizamettin KOÇ Prof. Dr. Nur SÖZEN Assoc. Prof. Dr. Erdoğan YAŞLICA In the urban green the aesthetically and functionally indispensable planning element of water bodies /structures usually consist of recreational pools, ponds-with or without a planting scheme, artificial lakes, water cascades and rivers. As just mentioned, water is both aesthetically and functionally important and has some noteworthy positive impacts on the environment and people. Among, them are its cooling down effect in hot climates; the motion, movement, sound and colour it provides and that it can be psychologicaly soothing and can have meditational effects on human beings. The importance of water is particularly realisable in continental climate areas and in arid conditions. That is to say, water is a significant planning element in Ankara, too. This study focuses, in particular, on the water bodies/ structures of the urban parks of Ankara. In doing so, reference to both national and international literatüre on the subject matter provides the necessary criteria as to how to best view, analyze and evaluate ?.C 1Ill them. Despite the fact that they cannot be strictly classified as urban parks, the Applied Science Faculty Precinct area of the University of Ankara is also included in the scope of our analyses, owing to.incorporating a planting scheme in its Water body/ structure. This study draws in conclusion that firstly there are a number of problem areas amauting resolutions regarding the Water bodies /structures in Ankara parks, secondly these can be documented as modestly intended to be done here, and thirdly such problems can be minimized by adopting a set of revised structural considerations, better planting schemes and controlled management- maintenance programmes. The findings of this work Can be generalised and has applications for the rest of the Central Anatolia towns and cities with similar character to Ankara. KEY WORDS: Open space, Green space, Water, Water bodies/ structures,. Pools, Recreational Pools, Ponds, Water Cascades, Aquatic Plants, Ankara. *Tfl' f\G TUKSEKOGREITM KUIiP