Effects of reality based marriage shows on privacy
Realite formatlı evlenme programlarının mahremiyet üzerindeki etkisi
- Tez No: 289800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERKAN BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez ,Türkiye'de yayınlanan realite formatlı evlendirme programlarının izleyicilerin mahremiyetleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır.Tezin esas amaçları arasında mahremiyetin bu tip evlendirme programlarıyla şovmenliğe dönüşüp dönüşmediğini saptamaya çalışmak ve kadın stüdyo izleyicilerinin evlenme programlarını neden izlediklerini saptamaya çalışmaktır.Tezin amaçlarına ulamşak için Nalan Çelikoğlu'nun ?mahremiyetin dönüşümü? kavramı, Steven Reiss'in ?Duyarlılık? teorisi ve Pierre Bourdieu'nun ?Habitus? teorisinden yararlanılmıştır..Güdülen amaçlara ulaşmak için anket metodu uygulanarak kadın stüdyo izleyicilerinden bilgiler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis main aim is to find out the effects of reality based marriage show on female studio audiences privacy. The second significant aim is to find out the reason of watching reality based marriage programmes.As a result this thesis aims to find out that, there is an transformation of privacy into exhibitionism or not.To verify these mentioned aims, Nalan Çelikoğlu?s ?transformation of privacy? concept, Steven Reiss?s ?sensitivity theory? and Pierre Bourdieu?s ?habitus theory? are used. In addition to this, questionnaire method is used to gather information from female studio audience.