Göreme ve yakın çevresinin doğal, kültürel ve estetik özelliklerinin koruma-kullanım dengesi açısından değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on evaluation natural, cultural and esthetical characteristics of Göreme and the surrounding landscape from the point of use and conservation balance
- Tez No: 28982
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÖREME VE YAKIN ÇEVRESİNİN DO?AL, KÜLTÜREL VE ESTETİK ÖZELLİKLERİNİN KORUMA-KULLANIM DENGESİ ACISINDAN DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Hengamen DAB1R Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Nur SÖZEN 1993, Sayfa: 182 Jüri: Prof. Dr. Nur SÖZEN Mükerrem ARSLAN Yalçın ÖZGEN Geçmişten günümüze taşıdığı doğal, kültürel ve estetik değerleriyle çok zengin olan Türkiye, nüfus artısı, sanayileşme, kantlesme ve turizm hareketleriyle bu değerlerini yitirmektedir. Geçmiş ve gelecek arasında köprü oluşturan bu değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması gereği artık tartışılmaz bir gerçek haline gelmiştir. Toplumun kültürel birikiminin geliştirilmesi, toplum kimliğinin oluşturulması geçmişe gösterilen duyarlılıkla doğru orantılı olarak düşünülmelidir. Çalışma alanı Göreme, günümüze kadar niteliklerini koruyarak gelebilmiş özellikli örnek bir yöredir. Nüfusun bölgede hızlı artış göstermemesi, yöre halkının gelenek ve göreneklerine bağlı kalarak çağdaş bir yaşam biçimi geliştirmesi buna katkıda bulunmuştur. Bununla beraber doğal değerlerinde ortaya koyduğu farklı bir boyutla Göreme tarihten bir kesit olarak bugüne aktarılmış gibidir. Bu kurgudan avantaj sağlayan, yöreye ekonomik canlılık getiren, ama yöntemleri tartışılacak düzeyde olan turizm hareketleriyle bu cazibe kendi kendine tüketen bir sistem oluşturma yolundadır. Hala korunabilmiş nitelikte olan Göreme kent peyzaji çağdaş koruma anlayışı içinde koruma ve kullanım birlikteliği ile değerlendirilerek geliştirilmelidir. r*, WÜH fOTE?“11 Çalışmada Göreme 'nin bulunduğu bölge, Kapadokya'nm genel özellikleri Göreme ve yakın çevresinin sahip olduğu doğal, kültürel ve estetik değerlerle, bu değerlerin genel yerleşme dokusu içinde bozulma nedenleri ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Yöre için alınan bütün kararlarda; koruma ve kullanımın bağdaştırılarak yörenin özellikleri, eski ve Özgün dokusu ve geleneksel yasam biçimi korunarak muhafaza edilmeli, turizmin olumlu etkilerinden yararlanılarak, hem yöre halkının daha yüksek refaha ulaşması, hem de ülkenin sosyo-ekonomik gelişimini yönlendirmesi sağlanmalıdır. Bu nedenle yörenin bozulmasına neden olabilecek etmenler ve bunların olumsuz etkilerinin önlenmesi için yeni kararlar ve politikalar üretilmesi önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Göreme, Doğal özellikler. Kültürel özellikler. Estetik özellikler, Koruma, Koruma ve Kullanım Dengesi,55^^!-^- ^>T?«i”(n
Özet (Çeviri)
an ABSTRACT Master's Thesis A RESEARCH ON EVALUATION OF NATURAL, CULTURAL AND ESTHETICAL CHARACTERISTICS OF GÖREME AND THE SURROUNDING LANDSCAPE FROM THE POINT OF USE AND CONSERVATION BALANCE Hengameh DABIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. Nur SÖZEN 1993, Page: 182 Jury : Pro f. Dr. Nur SÖZEN Assoc. Prof. Dr. Mükerrem ARSLAN Assoc. Prof.Dr. Yal çın ÖZGEN Turkey, possessing a great wealth of natural, cultural and aesthetic values which are inherited from her glorious past, is vis-a-vis a potential decline in the intrinsic qualities that she holds. Among the major factors which govern this process are the rapid and uncontrolled growth of population, industrialization, urbanization and intense tourism movements and investments. It is almost a cliche that national values, unique natural and cultural characteristics which bridge today with the past are to be presented and passed onto next generations. This study focuses on what can be called, a natural jeo-morpho logical wonderland: Göreme area in the Cappodoccia region. Göreme is discernable among other places of natural and scientific interest for having retained its identity with a static population structure and adaptation to modern life, by the indigenuous population, through loyalty to the culture and tradition when one adds the natural beauty and historical worth of Göreme on top of all these, it then emerges as a unique location in Turkey. This study documents that Göreme area is subject to unplanned-uncontrolled tourism movements and investmentsIV and argues that activities of that sort may have some irrevocable negative impacts on the overall quality and attractions of Göreme. Subscribing to the view that such places must be open to use and development schemes, our study asserts that this should be considered only within the boundaries of conservation-use criteria. Issues of the causal relation of the natural and cultural characteristics of the region with deterioration factors and possible resolutions are also broadened in the scope of the thesis. In the concluding section, it becomes the main thrust of our research work that all planning decisions concerning Göreme area must be made with a definite reference to the noteworthy features of the place, dominant traditional and cultural values, that conservation use considerations must lead the planners when generating plans and policies and, that it must be accepted that it is possible to profit from tourism and thus elevate the level and quality of the welfare of indigenous populations and thus contribute into the overall well-being of one nation's socio-economic structure. Key Words :^ Göreme, Natural Characteristics, Cultural characteristics, Esthetical characteristics. Conservation, Conservation and Use Balance