Anton Çehov'un Martı oyununun incelenmesi
An analysis of 'Seagull' by Anton Cehov
- Tez No: 289821
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SIKHARULIDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Anton Çehov'un en çok bilinen oyunlarından biri olan `Martı' üzerine yapılan çalışma, oyunun sahnelenme sürecinden önceki aşamada yapılması gereken bir çalışma düşüncesiyle seçilmiştir. Eseri daha iyi anlayabilmek açısından `Martı' oyunu yazar, dönem, eserin iskeleti, konusu, perde perde oyunun özeti, karakterlerin analizi, ilk sahnelenen `Martı' oyunundan izlenimler ve mektuplarla ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca oyunun yönetmenliğini yapmış olan Stanislavski'nin notlarına ve mektuplarına da tezimde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study on the analysis of“Seagull”, one of the most well-known plays written by Anton Çehov was selected upon the consideration that such analysis should be carried out in the process prior to the staging phase. In order to have a better understanding of it, the play was studied in detail in means of writer, period, structure, story, stage summaries, character analysis, impressions from the first play of“Seagull”put on stage and letters. The notes and letters of Stanislavski as the director of the play are also made available for the reader in my thesis.