Can stocks hedge against inflation?
Hisse senedi getirileri enflasyona karşı korur mu?
  1. Tez No: 289830
  2. Yazar: GÜLŞAH TUĞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Borsa ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez, Ocak 1997 ve Aralık 2007 dönemine ait aylık veriler kullanılarak Türkiye' de hisse senedi getirileri ve tüketici fiyatlarındaki büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Hisse endeksi getiri verileri Datastream' den elde edilmiştir. Söz konusu hisse endeksleri; ulusal tüm hisseler, ulusal 100, ulusal 30 ve banka, hammadde, kimyasal madde, elektrik, yiyecek & içecek, holding&yatırım, sigorta, yatırım ortaklıkları, leasing & factoring, metal ürünler, makine, ulusal finansal, ulusal endüstri, ulusal servis, tekstil&deri, turizm, ulaşım, toptan&perakende satış, ahşap ve kâğıt & basımdır. Tüketici fiyat endeksi verileri ise IFS' den alınmıştır. Birim kök testi için Augmented Dickey Fuller testi kullanılmıştır. Hisse senedi endeksi ve enflasyon arasındaki eşbütünleşmeyi analiz etmek için ise Engle-Granger Causality Test kullanılmıştır. Daha önce literatürde Türkiye' de hisse endeks getirileri ve enflasyon arasındaki ilişkiyi sektörel olarak inceleyen çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu tezde ulusal tüm hisseler, ulusal 100, ulusal 30 ve 18 endüstri grubuna ait hisse endeks getirilerinin enflasyona karşı koruyup koruyamayacağı ve endüstri bazında hangilerinin koruyabileceği test edilerek literatürdeki boşluk doldurulmaya çalışılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, ulusal servis ve hammadde endeksleri hariç tüm sektörler için hisse senedi endeksi ve tüketici fiyat endeksi arasında eşbütünleşme bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, hata düzeltme modeli ile uzun dönemdeki düzeltmenin varlığı ve yönü analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, hisse endeksleri CPI' ı takip etmektedir ve ulaşım, tekstil & deri ve elektrik endeks getirilerindeki kısa dönem sapmalar diğer endeks getirilerine kıyasla daha çabuk dengeye gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between stock index returns and growth in consumer prices using industry level monthly stock index data in Turkey between January 1997 and December 2007. Stock index data are collected from Datastream; Istanbul Stock Exchange (ISE) All Share, ISE100, ISE30 and 18 industry groups as; Bank, Basic Materials, Chemicals, Electiricity, Food & Beverage, Holding & Investment, Insurance, Investment Trusts, Leasing & Factoring, Metal Goods, Machinery, National Financials, National Industrials, National Services, Textile & Leather, Tourism, Transportation, Wholesale & Retail Trade and Wood, Paper & Printing. The consumer price index (CPI) data are taken from IFS. The Augmented Dickey Fuller method is used to test the unit root and Engle-Granger Causality Test is used to analyze the cointegration of stock index returns and CPI. There are relatively limited works in the literature testing the relation between industry level stock index returns and inflation in Turkey. We fill this gap in the literature by testing whether ISE All Shares, ISE100, ISE30 and 18 industry group stock returns are a good hedge against inflation. The results show that except for national service index and basic materials index, for all of the indices there are cointegration between stock index and CPI. Also by using error correction mechanism the direction of the adjustmenst in the long run is analyzed. According to the results, stock indices follows CPI and the Transportation, Textile & Leather and Electricity stock indexes are comes back to the long run path or adjust more quickly than others.