Jean Anouilh'in Antigone eserinin Antigone rolü üzerinde Stanislavski sistemine göre aktörün çalışmaları
The works of the actor on Anouilh's Antigone according to Stanislavski system
- Tez No: 289831
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SIHARULIDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
1942'de yazılmış, yirminci yüzyılın önemli çağdaş tiyatro eserlerinden biri olan Jean Anouilh'in Antigone adlı eseri bu tezin konusudur. Tez konusu, Stanislavski sistemine göre bir aktörün çalışmaları göz önüne alınarak yapılmıştır.Stanislavski sistemine göre yapılan bu eserin incelenmesinde ilk olarak edebi tahlil, daha sonraysa rol üstünde çalışmalar yapılmıştır. Edebi tahlil bölümünde; yazarın biyografisi ve dönemi, eserin dönemi, fabeli, ideası, türü, teması, tarzı ve ana çatışması hakkında bilgi verilmiş ve incelenmiştir. Rol üstünde yapılan çalışmadaysa; rolün isteği ve üstün amacı, büyük olayların sıralaması, küçük olayların sıralaması, karakterlerin incelenmesi ve rolün yorumu yer almaktadır.Sonuç olarak; Stanislavski sistemine göre bir eserin aktör açısından nasıl incelenmesi ve yorumlanması gerektiği bu tezde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Antigone, the work of Jean Anouilh, written in 1942 and one of the important works in twentieth century, is the subject of this thesis. The subject of the thesis is analysed according to Stanislavski system taking into account the works of the actor.When analysing this play according to Stanislavski system, firstly literary analysis and then the works on the role are studied. In the part of literary analysis; the biography and the era of the author, the era of the play, the fabel, the idea, the genre, the theme, the style and the main conflict are analysed. In the part of actor?s works; the desire and the superobjective of the role, major events, minor events, the analysis of the characters, the interpretation of the role are studied.In conclusion, how to analyse a play from an actor?s point of view according to Stanislavski system is practised in this thesis.