Türkiye'de kariyer eğilimleri ve Holland sistemi
Holland system and career tendencies in Turkey
- Tez No: 289846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kariyerin sözlük anlamı“bireyin, başlangıç yaptığı, yaşamının üretken yıllarını kullanarak geliştirdiği ve genelde çalışma hayatının sonuna dek sürdürdüğü iş ya da pozisyon”olarak tanımlanmaktadır.Günümüzde bilgi işçisi, entellektüel sermaye gibi kavramların ön plana çıkması, iş hayatındaki eğitim seviyesinin yükselmesi, teknoloji ile birlikte paylaşım, bilgiye, farklı kültür ve çevrelere ulaşımın kolaylaşmasının da etkisi ile bireylerin daha çok kişi, çevre ve konu hakkında bilgi sahibi olması kariyer kavramı daha da çok kullanılır hale gelmesine, hayatlarımızda daha çok önem sahibi olmasına yol açmıştır.Birinci bölümde, temel kavramlar üzerinde durulmuş, kariyer tanımı, kariyer planlama, kariyer yönetimi, kariyer yolu, kariyer kalıpları, kariyer çapası ve kariyer platosu gibi kavramlar açıklanmıştır.İkinci bölümde, kariyer geliştirme üzerinde durulmuştur. Önce kariyer kavramının tanımı, kariyer geliştirmenin önemi ve kariyer geliştirme sistemleri anlatılmıştır. Daha sonra kariyer geliştirme politikaları açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, yeni kariyer yaklaşımları üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde, Holland sistemi anlatılmıştır.Beşinci bölümde, RIASEC modeli üzerinde durulmuştur.Altıncı bölümde, RIASEC modeline göre Türkiye'de kariyer eğilimleri üzerinde durulmuş, tablo ve veriler ile çözümlemelerde bulunulmuştur.Yedinci bölümde, kariyer eğilimlerinin birbirleri ile ilişkisi üzerinde durulmuş, tablo ve veriler ile çözümlemelerde bulunulmuştur.Sekizinci ve son bölümde ise tez sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Career is defined as ?a job or a position an individual starts and develops by using the productive years of his/her life and generally maintains until the end of his/her working life? in dictionaries.In our era, certain factors, such as the prominence of some concepts like knowledge worker and intellectual capital, increase of the level of education in business life, individuals? having a more in-depth knowledge about more people, environments and subjects as a result of the ability to share and access information, different cultures and environments thanks to technology, caused the concept of career to be used more frequently and to occupy a more substantial place in our life.In the first section, basic concepts are elaborated; concepts such as career, career planning, career management, career path, career patterns, career anchors and career plateau are defined.In the second section, career development is analyzed. Firstly, the definition of the concept of career, the importance of developing a career and systems of career development are elaborated. Then, career development policies are explained.In the third section, new career approaches are analyzed.In the fourth section, Holland system is elaborated.In the fifth section, RIASEC model is analyzed.In the sixth section, career tendencies in Turkey are examined according to the RIASEC model and analyses relating to the issue are conducted through several tables and data.In the seventh section, the relationship between career tendencies is discussed and through tables and data analyses are conducted.The last section comprises the conclusions of the thesis.