İkinci kariyer seçimlerinde etkili olan bireysel, ekonomik ve toplumsal faktörlerin analizi: Ankara ili örneği
An analysis on individual, economic and social factor affecting second career choice: Sample venue Ankara
  1. Tez No: 445895
  2. Yazar: HALİL CANİK
  3. Danışmanlar: DR. HAYDAR ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Teknolojinin ilerleyişi, insan ihtiyaç ve beklentilerinin her geçen gün artması ve farklılaşmasına bağlı olarak bireylerin mesleki ve ekonomik doyumları da sürekli değişmektedir. Bazı sektörlerde bireyler maddi ve manevi tatmin sağlarken bazıları da farklı nedenlerle kariyerlerini değiştirmek zorunda kalmaktadırlar. Bireyler bu kapsamda daha önce yapmadıkları mesleklere yönelmekte ve başarılı olabilmek için yeteneklerinin sınırlarını zorlamaktadırlar.Bu çalışmada, hayatlarının bir bölümünde kamuda çalıştıktan sonra özel sektörde ikinci kariyerlerini yapan bireylerin ikinci kariyer seçimlerindeki ana etkenlerin neler olduğu, kariyer planlamasına yönelik düşünceleri, ikinci kariyerlerini yaparken karşılaştıkları zorluklar ve ikinci kariyerlerindeki mesleki eğilimleri tespit edilerek, ikinci kariyerini özel sektörde yapmayı planlayan bireylere ışık tutmak ve kamuda uygulanan kariyer planlamasına yönelik alınması gereken düzeltici tedbirlerin ortaya çıkartılması hedeflenmiştir. Araştırmanın yöntemi Betimsel olup,“Örnek Olay”çalışması yapılmıştır. Araştırmanın evreni ise hayatlarının bir döneminde kamuda çalıştıktan sonra farklı nedenlerle kamudan ayrılıp özel sektörde kendi işletmesinde veya bir işveren yanında ikinci kariyerlerini yapan 38 yaş ve üstünde bireyler olarak tanımlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yüz yüze görüşme tekniği, verilerin analizi maksadıyla ise nitel veri analizi yöntemleri kullanılmış olup, veriler“çözümleme”işlemine tabi tutularak kodlar ve temalar vasıtasıyla bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında; Türkiye'de kamuda genel olarak uygulanan“Geleneksel Kariyer”yaklaşımından“Ağ Tipi Kariyer”yaklaşımına dönüşümün gerçekleşmesinin, kamu kurumlarında“Kariyer Yönetimi Başkanlığı”kurulmasının ve“Kariyer Danışmanlığı”sisteminin hayata geçirilmesinin gerektiği, her çalışan için kariyer planı yapılması ve emekli kamu personelinin kamuda yeniden istihdamı ile yurt içinde ve yurt dışında özel sektörde yer alan küresel firmaların kariyer planlama sistemlerinin kamu alanında uygulanabilirliğinin yerinde incelenmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals' occupational and economic satisfaction levels are incessantly changing based on unstoppable progress of technology and increase of human needs and expectations. Whereas some individuals working in particular industries gain financial and emotional satisfaction, others are obliged to change their careers. Then, individuals canalize another occupations that they have never worked before and push limits of their talents. In this study, main factors in second career selection by individuals who previously worked in public sector and now work in private sector were researched. This study also investigated above-mentioned individuals' opinions about their career planning and difficulties they encountered while doing their second career. Aim of the study is to enlighten individuals who intend to do a second career in public and private sectors and to find out corrective measures that should be taken about career planning in public and private sectors. Research practiced“Case study”in which a descriptive model was used. Research was based upon people aged 38 and above who previously worked in public sector and began to work in private sector. As a data collection tool,“face to face interview technique”was conducted. To analyse data gained from research, qualitive data assessment methods were used. With codes and themes were generated from interview analysis, findings were determined. In the light of conclusions gained from research, it was evaluated that; It is important to realize transformation from“Traditional Career Path Approach”, which is generally adopted in Turkey, to“Web Type Career Path Approach”. Directorate of Career Management“ should be established and ”Career Consultancy System“ should be put in practice.”Career Plans“ should be prepared for each employee. ”Re-employment of public sector retirees by governments“ and ”Practicability of global companies' career planning systems in public sector" should be investigated on site.