Change in the pattern of mergers and acquisitions case of Lenovo and Ulker
Birleşme ve satın almaların yön değiştirmesi Lenovo ve Ülker örneği
- Tez No: 289847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Kamu Hukuku ve Entegrasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
20. yüzyılın başından bu yana Dünya'nın ekonomik ve politik anlamda artan bir ivmeyle değişime uğramaktadır. Özellikle soğuk savaş sonrası dönemde artan küreselleşmeyle birlikte ekonomilerin birbirleriyle olan etkileşimi giderek artmaktadır.Ülke ekonomileri için artık sadece iç pazarda büyümek yeterli gelmemektedir. Bunun yerine hem iç hem de dış pazarda büyüme hedeflenmektedir. Pazardaki oyuncular için büyümeyi besleyen en önemli kaynaklardan bir tanesi ise bileşme ve satın almalardır.Birleşme ve satın almalar aynı ülke içinde olabileceği gibi ülkeler arasında da olabilmektedir. Özellikle ülkeler arası olan birleşme ve satın almalar dünya ekonomisinin globalleşmesinde önemli rol oynamaktadır.Yakın zamana kadar ülkeler arası birleşme ve satın alma hareketi ?Batıdan Doğuya? şeklinde gerçekleşmekteydi. Bunun sebebi Avrupa ve Amerika'daki firmaların daha fazla kaynağa sahip olmasaydı. Fakat kapalı ekonomilerin ortadan kalkması, artan küreselleşme ve gelişen ekonomilerden sonra bu durum ?Doğudan Batıya? şeklinde kırılmaya başladı. Bunun en büyük göstergesi olarak Çin'de Güneydoğu Asya ülkelerinde ve Türkiye'de arta yatırım fırsatlarını sunabiliriz.Bu çalışmayla birleşme ve satın almaların teorik ve pratik yapılarıyla beraber klasikleşmiş ?Batıdan Doğuya? olan birleşme ve satın alma motifinin kırılmasını inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
With the beginning of the 20th century, world has witnessed a politic and economic change with a rising surge. Especially after the Cold War and the increasing aspect of globalization, the interaction between the economies became much more intense.Today, it is not enough for countries to enlarge the domestic market. Thus they seek growth potential both internally and externally. For the players in the market, one of the boosters for growth is mergers and acquisitions.Mergers and Acquisitions can happen either within a country or between different countries. Cross border mergers and acquisitions play an important role in the globalization of world economies.Up until recent, mergers and acquisition pattern was from ?West to East?. The reason for this is the firms in western economies were richer in resources. However, with the elimination of closed economies, rising globalization, and the emerging of new markets, the pattern has changed from ?East to West?. The case of the firms in China, Southeast Asia, and Turkey can be an example for this new phenomenon.This particular study will examine the new phenomenon of mergers and acquisitions, from ?East to West? both emphasizing the practical and theoretical aspects.