Türk İş Hukukunda ikale sözleşmesi
Termination by mutual consent in Turkish Labour Law
  1. Tez No: 289848
  2. Yazar: NESLİHAN SARI MUSTAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İş Hukukunda ikale sözleşmesi, tarafların anlaşmasıyla ortak iradeleri ile kurmuş oldukları iş sözleşmesini yine ortak iradeleriyle sona erdirmeleridir. Sözleşme özgürlüğünün, sözleşmeye son verme özgürlüğünü de içermesi kapsamında tarafların anlaşarak iş sözleşmelerine son verebilmeleri her zaman mümkündür. İş Hukukunun özellikle işçiyi korumaya yönelmesi, iş sözleşmesinin ikale sözleşmesi yapılmasıyla sona erdirilmesinin hukuki olarak incelenmesinin önemini arttırmaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu ile İş Hukukuna giren iş güvencesi sisteminden kaçınma ve işe iade davalarından kaçınma isteği uygulamada tarafları ve özellikle işvereni giderek artan oranda ikale sözleşmesi yapmaya yöneltmektedir. Bu kapsamda işçinin menfaatleri gözetilerek ikale sözleşmesi ile iş ilişkisine son verilmesi, iş sözleşmesinin feshine göre hem işçi açısından hem de işveren açısından tercih edilmesi gereken bir sona erdirme yoludur. Ancak taraflar arasında yapılmış olan ikale sözleşmesinin gerçekten işçinin yararına olup olmadığı, onun özgür iradesine dayanıp dayanmadığı ve işçinin menfaatlerini gözeten bir anlaşmaya dayanıp dayanmadığı denetlenmelidir. Mevcut çalışmada, konu öğretideki görüşler ve Yargıtay kararları ile ele alınarak mümkün olduğunca uygulamadaki esaslar irdelenmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede ikale sözleşmesi kavramı incelenerek, iş hukukunda ikale sözleşmesinin uygulanması hususunun incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Termination by mutual consent in an employement relationship means the termination of contracts, which established and terminated with the common will of the parties. It is possible for the parties to terminate an employement relationship by mutually agreeing because the freedom of agreement also includes the freedom of terminating one. Labour Law, aims to protect worker, so the termination of the labour contract with termination by mutual consent has a bigger importance in this field. The importance of signing a termination by mutual consent has increased, especially for the employer, as both parties desire to refrain from lawsuits concerning job security and returning to work regarding to 4857 numbered Labour Law. Terminating an employement relationship with a termination by mutual consent is a more beneficial may for both parties, when the benefits for the employee is protected. However, it should be inspected deeply whether a termination by mutual consent is one that is truely based on the free will of the employee and sufficiently takes into employee? s benefits and account. In this study, the topic is inspected both by taking into consideration the doctrine and High Court of Appeal and the principles in the application of law. Our aim is to inspect the termination by mutual consent in Turkish labour law by studying and evoluating the execution of the termination by mutual consent.