Türk iş hukukunda ikale sözleşmesi ve arabuluculuk ilişkisi
Mutual rescission agreement in Turkish labor law and mediation relationship
  1. Tez No: 691236
  2. Yazar: MEYYİTZADE BACANAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İş hukuku mevzuatımızda, iş akdinin sona erme halleri belirlenmiştir. Yasal düzenleme bulunmamasına karşılık uygulama yolu ile gelişen ikale sözleşmesi, işçi ve işverenin karşılıklı anlaşarak iş akdini sona erdirmelerini ifade etmektedir. Bununla birlikte 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile getirilen düzenlemeye göre belirlenen iş davaları açılmadan önce arabulucuya başvurulması dava şartı haline getirilmiştir. Yapılmış olan bu düzenlemenin en önemli sonucu ise anlaşma belgesinin ilam niteliğinde olmasıdır. Bu durumda, anlaşmaya varılan hususlar üzerinde sonradan dava açılamayacaktır. İkale sözleşmesinin geçerliliği gerek 6098 sayılı TBK hükümleri gerekse de Yargıtay tarafından getirilen ölçütler doğrultusunda sıkı olarak denetlenmektedir. Bu nedenle uygulamada bu denetimlerin atlanması ve daha sonradan dava açılmasının engellenmesi amacı ile ikale sözleşmesinin genellikle arabulucu nezdinde yapıldığı görülmektedir. Çalışmamız kapsamında ikale sözleşmesi ile arabuluculuk kavramları farklı yönlerden incelenerek ikale sözleşmesinin arabulucu nezdinde yapılması ve bu durumun olası sonuçları incelenerek uygulamaya da katkı sağlayacak bir çalışma ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our labor law legislation, the termination of labor contract have been determined. Although there is no legal regulation, the mutual rescission agreement, which has been development through practice, means termination of labor contract amont the parties with mutual decision. However, according to new regulation by the Law no. 7036, applying to mediator has become a condition of lawsuit before filing the case which specified by the law. The most important these result of this ragulation is document of understanding is accepted as a verdict. In these circumstances, fulfilled there is no chance of filing the case relevant on the agreed things. The validity of mutual rescission agreement is strictly controlled by both the regulations of Law no. 6098 and some criteria ons that were determined by the Supreme Court. Accordingly it is possible to see in practise, the mutual rescission agreement is make by the mediator for the purpose of to bypass theese criterions and prevent the filing the case after. In our study, the term of mutual rescission and the mediation will be analyze as detailed. Also, it has been aimed to analyze the consequences of this deal and make a contribution to practice by making a mutual rescission agreement by the efforts of a mediator.