Avrupa Topluluğu ülkelerinde spor ve rekreasyonun organizasyonu ve bunun Türkiye'de uygulaması olanakları üzerine bir araştırma
A Research on the organization of sport and recreation in the member countries to European Community (E.C.) and a model approach for Turkey
- Tez No: 28986
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Spor, Landscape Architecture, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi AVRUPA TOPLULU?U ÜLKELERİNDE SPOR VE REKREASYONUN ORGANİZASYONU VE BUNUN TÜRKİYE'DE UYGULA! [ASI OLANAKLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRI IA Didem KORAL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. Yalçın Memlûk 1993, sayfa 149 Jüri : Prof. Dr. Yalçın Memlûk Prof.Dr. Metin Başal. Doç. Dr. Ümit Erdem Son yıllarda artan çevre sorunları insan sağlığını ruhsal ve bedensel yönden olumsuz yönde etkilemeye başladığından spor ve rekreasyon, boş zamanları değerlendirme aktiviteleri olmaktan çıkarak; planlı ve programlı yapılır hale gelmiştir. Böylece spor ve rekreasyon kavramlarının organizasyonu da önem kazanmıştır. Bu çalışmada, Avrupa Topluluğuna üye ülkelerin spor ve rekreasyon organizasyonları incelenerek spora bakış açıları, spor teşkilatları ve spor imkanları ortaya konmuştur. Avrupa Topluluğuna üyeliği hedefleyen Türkiye'nin de spor organizasyonu incelenerek bu ülkelerle karşılaştırma yapma imkanı yaratılmıştır. Türkiye'nin spor ve rekreasyon organizasyonu ile ilgili sorunlarının eğitim ffG YÜKSEKÖ?RETİM KÜRUL1 ve ekonomiye dayandığı kanısına varılmıştır. dq^umANTASYON MEMİSZl ANAHTAR KELİMELER : Spdr, Organizasyon, Rekreasyon, Teşkilat
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE ORGANIZATION OF SPORT AND RECREATION IN THE 1 EMBER COUNTRIES TO EUROPEAN COMMUNITY (E.C) AND A MODEL APPROACH FOP. TURKE7 Didem KORAL Ankara University Grauduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr. Yalçın MEMLUK 1993, page 149 Jury: Prof.Dr. Yalçın Memlûk Prof.Dr. Metin Başal Assoc. Prof.Dr. Ümit Erdem In the last years,as the increasing environment problems affect the human health both in physical and psychological ways, sport and recreation are not any mere free time activities but they are done planned and programmed. Thus, the organization of sport and recreation ir also important. In this work, the organization of sport and recreation in the European Community (E.C) countries are observed and their sport facilities, sport structures and the way of looking to sport are mentioned. Turkey's sport organisation, who wants to be a member of European Community, is also examined, comparisons are made with European countries andsome suggestions are made on the deficiencies of Turkey. It can be said that Turkey's sport and recreation organization problems are related to education and economics. « -C YOKSBKOORBIIW KURUL0 ]üü_^ u MANTASYON MEM: P.'rf KEY WORDS: Sport, organization, recreation, sport structure.