Peyzaj tasarımında yapay aydınlatma teknikleri
Artificial lighting technics in landscape design
  1. Tez No: 28985
  2. Yazar: ARZU GÜÇLÜTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi PEYZAJ TASARIMINDA YAPAY AYDINLATMA TEKNİKLERİ Arzu GÜÇLÜTEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Murat YAZGAN ;1993tsayfal44 Tfirı-. Psof.ör. Metin BAŞAL Mİ.Uİ£.f... Murat. E. YAZGAN îâ.ç*£x.«..&yAx&. GÜNEY İnsan Yaşayışında büyük bir yer tutan dış mekan düzenlemesi Peyzaj Mimarlığının konuları içine girmektedir. Dış mekan düzenlemelerinde önemli bir konu da aydınlatmadır. Kentlerdeki dış mekanların kullanım sürelerini uzatmak, ancak' aydınlatma yapılarak sağlanabilir. Karanlıkta görülemeyen bölge ve nesneler uygun bir aydınlatma ile kullanışlı ve ilgi çekici hale getirilebilir. Bu çalışmada, dış mekan aydınlatmasının önemi, uygulama alanları ve aydınlatma elemanları ile ilgili detayların yamsıra iç mekanda aydınlatma elemanlarının kullanım alanları da belirtilmeye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Lamba, Aydınlatma, Işık, Elektrik, Armatür. By^u^mEâsmB
Özet (Çeviri)
üii1' ABSTRACT Master Thesis ARTIFICIAL LIGHTING TECHNICS IN LANDSCAPE DESIGN Arzu GÜÇLÜTEN Ankara University Graduate School ofNatural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Murat YAZGAN,1993, page 144 Jurrv Prof *Dr* Motin m$KL A..,?.!!Sl.?.s.?.S.PX:.3.C.f..Wu*a* E. YAZGAN K*MB&«Exat*SlX.».. Aydzn GÜNEY Landscape Architecture includes the outdoor arrangements that occupy a large area in human life. One of the important subjects of the outdoor arrangements is lighting. Longer utilization of urban outdoor volumes can only be achieved by making lighting. Areas and objects which can not be seen in dark can be made more suitable and attractive by proper lighting. In this work, the importance, fields of application and components of outdoor lighting and details of lighting units have been indicated along with indoor lighting units and their areas of usage. KEY WORDS : Lamp, Lighting, Light, Electric, Fixture. oir.a a£aiU