Designing a valid efl-specific teacher evaluation form for students ratings
Yabancı dil olarak ingilizce öğretimi alanına mahsus öğrenciler için geçerli bir öğretmen değerlendirme formu tasarlanması
  1. Tez No: 289860
  2. Yazar: AYÇA ÖZÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JODEE WALTERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Öğrenciler için Öğretmen Değerlendirme Formları 1920'lerden bu yana kullanılmaktadır. Pek çok araştırmacı o zamandan beri bu formların geçerliliğini tartışmaktadır. Pek çok çalışmada alana özgü öğretmen değerlendirme formu tasarlama girişimi olmuştur.Bu form Yabancı Dil Olarak İngilizce öğretimi alanında öğrenciler için öğretmen değerlendirme formu hazırlamayı amaçlamaktadır. Kullanılan araçlar bir çevrimiçi anket, formun üç farklı hazırlama sürecindeki halleri ve formun kendisidir. Katılımcılar Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'ndan farklı dil yeterlilik seviyelerinden 392 öğrenci (başlangıç, alt-orta, orta, üst-orta ve yüksek seviyeden) ve 21 öğretmen ve farklı üniversitelerden 3 öğretmendir. Çevrimiçi anket ve formun versiyonları üzerine yapılan görüşmeler nicel olarak, formun son halinin pilot çalışması nitel olarak analiz edilmiştir.Nicel Analiz göstermiştir ki şuanda kullanılmakta bulunan Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu öğretmen değerlendirme formu yetersizdir. Etkili öğretmen davranışları ve yabancı dil öğretmenlerinin ayırt edici özelliklerine ait literatür yeni bir form hazırlayabilmek için iyi bir kaynak olmuştur. Nitel analiz göstermiştir ki, formun son halinin güvenilirliği yüksektir, fakat pek çok maddenin öğrenci değerlendirmeleri pozitif yöne eğilimlidir, bu durum formun öğretmen değerlendirmesi için çok ideal olmadığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Faktör analizi sonucu formun tek bir faktörden oluştuğu görülmektedir, bu durum öğrencilerin iyi öğretmenliğin farklı yönlerini ayırt etmediklerini işaret etmektedir ki bunu ağıl etki (halo effect) olarak yorumlayabiliriz.
Özet (Çeviri)
Teacher evaluation forms (TEF) for students? ratings have been used since the1920s. Many researchers have been questioning the validity of such forms since then. There have been many attempts to design field-specific TEFs in several studies.The present study aims to design a valid EFL-specific TEF for students? ratings. The instruments of the study are an online questionnaire, three versions of the teacher evaluation form and the form itself (the final version of the form). The participants are 392 students from different proficiency levels (elementary, lower intermediate, intermediate, upper intermediate and advanced) and 21 teachers at Anadolu University School of Foreign Languages (AUSFL), and three teachers from different universities. The information gathered from the online questionnaire and the semi-structured interviews on the three versions of the form was analyzed qualitatively, and a final version of the form was designed. The piloting of the final version of the form was analyzed quantitatively.The qualitative analysis showed that the current TEF for students? ratings at AUSFL was not satisfactory, and the literature on effective teacher behaviors and the distinctive features of language teachers provide a good basis for designing the new form. The quantitative findings of the study showed that the final version of the form was highly reliable, though many items were positively skewed, showing that they may not be ideal for distinguishing between teachers. The factor analysis of the form in this study revealed only a single factor, suggesting that students do not distinguish between various aspects of good teaching; this situation may be inferred as evidence for a halo effect in student?s ratings.