Turizm işletmelerinin bölge ekonomisindeki yeri ve rolünün belirlenmesi Erzurum ölçeğinde bir araştırma
Determining the place and role of tourism enterpireses in regional economy a research in Erzurum
- Tez No: 289897
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüzde gelişmekte olan ülkelerin hepsinin temel sorunu, sahip oldukları mevcut kaynaklarıyla kalkınma hamlelerini gerçekleştirememesidir. Turizm sektörü, kaynakların etkin bir şekilde kullanılarak bölgeler arasındaki dengesizliklerin giderilmesi ve bölgesel bir kalkınmanın sağlanması konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu sorunu diğer birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de turizm sayesinde gidermek mümkündür. Çünkü turizm sektörünün gelişmesi ile kalkınma arasında doğru yönlü bir ilişki bulunmaktadır.Bu çalışmada, yerli ve yabancı ziyaretçilerin harcamaları ve harcama türleri yer almaktadır. Bu harcamaların, bölge ekonomisine doğrudan, dolaylı ve uyarılmış etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Erzurum ilini kapsamaktadır. Araştırmada turistlere ve işletmelere anket uygulanarak elde edilen birincil veriler kullanılmıştır. Turizmin 4. kilit sektör olduğu tarım, imalat ve bankacılık başta olmak üzere bütün sektörlerle bağlantılı olduğu görülmüştür. Turizmin üretim ve istihdam artışına katkıda bulunarak bölgesel kalkınmayı hızlandıracağı ancak yeterli altyapı, hizmet standartlarının uygun hale getirilmesi, turizm ürünlerinin çeşitlendirilerek yaygınlaştırılması ve dünya turizmi ile entegre edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today the structural problem of all developing countries is that they cannot achieve economic development with their own existing resources. Tourism sector plays an important role in using resources effectively to redress the imbalances among regions and ensuring regional development. It is possible to resolve this problem through tourism sector in Turkey as in many other countries as there is a direct relationship between the improvement of tourism sector and development.In this study, there are the expenditures of domestic and foreign visitors and the types of expenditures. It is aimed to determine the direct, indirect and stimulated effects of these expenditures on regional economy. This study covers the province of Erzurum. The primary data obtained by means of a questionnaire filled by the tourists and enterprises have been used. It has been observed that tourism is the 4th key sector and it is connected to the all sectors, in particular agriculture, manufacturing and banking. It has been concluded that tourism will accelerate the regional development by contributing to the increase of production and employment; however, it should be integrated with world tourism by varying and spreading tourism products, providing sufficient infrastructure and getting the service standards suitable.