Bazı vazo solüsyonlarının kesme gerbera çiçeklerinin hasat sonrası dayanımı üzerine etkileri
The effects of some vase solutions on post-harvest endurance of cut gerbera flowers
- Tez No: 832898
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERCAN ÖZZAMBAK, DR. TUĞBA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma ile bazı vazo solüsyonlarının farklı kesme gerbera çeşitlerine ait çiçeklerinin hasat sonrası dayanımı üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait laboratuvarda 2022 yılında yürütülmüştür. Gerbera 'Yeliz' ve 'Rosalin' çeşitlerine ait çiçekli dallarda, vazo ömrü ile vazo ömrünü etkileyen faktörler üzerine 6 farklı vazo solüsyonunun [sodyum dikloroizosiyanürat (DICA), sodyum hipoklorit (klorak), sodyum hipoklorit + sakkaroz, 8-hidroksiquinolin sitrat (8-HQC), perlan (18.5 g/L giberellin A4/A7 + 18.8 g/L 6-Benziladenin) + sodyum hipoklorit, perplex (20 g/L giberellin) + sodyum hipoklorit] etkileri incelenmiştir. Vazo solüsyonları arasında 'Yeliz' çeşidine ait çiçekli dalların vazo ömrü 8.33 gün ile 13.22 gün arasında değişiklik gösterirken 'Rosalin' çeşidinde ise vazo ömrünün 10.00 gün ile 14. 67 gün arasında değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. İçme suyu içeren vazo solüsyonlarında bekletilen çiçekli dallar hariç, her iki çeşit için de; tüm vazo solüsyonlarının çiçekli dallarda oransal taze ağırlıkta ilk 3 güne kadar artış sağladığı, 3. günden sonra ise sürekli bir azalma eğiliminde olmuştur. Klorak + Sakkaroz, DICA ve 8-HQC uygulamalarının oransal taze ağırlığı korumada daha başarılı uygulamalar olduğu tespit edilmiştir. Vazo solüsyonlarındaki mikrobiyal aktiviteyi azaltma/önleme bakımından DICA'nın en başarılı uygulama olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında diğer tüm uygulamaların da kontrole göre mikrobiyal yoğunluğu önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, gerbera çiçeklerinde vazo ömrünün uzatılmasında başta DICA, Klorak + Sakkaroz ve 8-HQC olmak üzere perlan ve perplex gibi maddelerin vazo solüsyonları içeresinde kullanılabilecek alternatif maddeler olarak rol oynayabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, yapılan bu araştırmada kullanılan maddelerin vazo ömrünü uzatmada başarılı oldukları belirlenmiştir. Ancak gerberalarda henüz en uzun vazo ömrünü sağlayacak vazo solüsyonlarının geliştirilebilmesine yönelik etkinlikleri tam olarak bilinmeyen birçok madde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of some vase solutions on the post-harvest strength of flowers of different cut gerbera varieties were investigated. The research was carried out in the laboratory of Ege University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in 2022. The effects of 6 different vase solutions [sodium dichloroisocyanurate (DICA), sodium hypochlorite (chlorac), sodium hypochlorite + sucrose, 8-hydroxyquinoline citrate, 8-hydroxyquinoline citrate) on flowering branches of Gerbera 'Yeliz' and 'Rosalin' cultivars. HQC), perlan (18.5 g/L gibberellin A4/A7 + 18.8 g/L 6-Benzyladenine) + sodium hypochlorite, perplex (20 g/L gibberellin) + sodium hypochlorite] were investigated. Among the vase solutions, the vase life of the flowering branches of the 'Yeliz' variety varied between (8.33 and 13.22) days, while the vase life of the 'Rosalin' variety was found to vary between (10.00 and 14.67) days. Except for the flowering branches kept in vase solutions containing drinking water, in both varieties; All vase solutions showed an increase in the relative fresh weight of flowering branches until the first 3 days, and after the 3rd day, it tended to decrease continuously. It has been determined that Chlorac + Sucrose, DICA and 8-HQC applications are more successful applications in maintaining relative fresh weight. Also, it has been determined that DICA is the most successful application in terms of reducing/preventing microbial activity in vase solutions. In addition, it was determined that all other applications significantly reduced the microbial density compared to the control. The results show that substances such as perlan and perplex, especially DICA, Chlorac + Sucrose and 8-HQC, can play a role as alternative substances that can be used in vase solutions in extending the vase life of gerbera flowers. As a result, it was determined that the materials used in this study were successful in prolonging the vase life. However, there are many substances whose efficacy is not fully known yet for the development of vase solutions that will provide the longest vase life in gerberas.