Adana koşullarında açıkta ve serada Polianthes tuberosa L. yetiştiriciliği ve farklı dikim zamanları ile GA3'ün çiçek verim kalitesine etkileri
- Tez No: 28991
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
XL ÖZ Adana koşullarında Polianthes tuherosa L.nzn r iz omları Nisan-Eylül 1992 tarihleri arasında ayda bir kez, açık alan ve kontrolsüz seradaki ortamlara dikilmiştir, Rizomların yarısı dikimden önce 100 ppm Giberellic Acid (GA3) konsantrasyonu içeren eriyikte 24 saat bekletilmiştir. Bu uygulamaların bitkinin kesme çiçek verim ve kalitesi ile rizom verimine etkileri araştırılmıştır. Kesme çiçek verim ve kalitesi yönünden en iyi değerler açık alan ve sera koşullarında Nisan-Haziran ayları arasındaki rizom dikimlerinden elde edilmiştir. Çiçeklenme doğal koşullarda 4 ayda gerçekleşirken açık alana kontrol rizomlarmın Haziran dikiminden 97 günde çiçek alınmıştır.Açık alandaki kontrol rizomlarmın Nisan ayı dikiminden çiçek verinlinde en yüksek değer alınmıştır (7 Adet). Hormon uygulanmış rizomların seraya Nisan ayında dikilmesi ile çiçek sap uzunluğu en yüksek olmuş (96.80 om), aynı koşullarda çiçek sap çapı 9.50 mm olarak saptanmıştır. Başak uzunluğu ve toplam kandil sayısına ilişkin en iyi değerler açık alana Nisan ayında dikilen hormon uygulanmış rizomlardan sağlanmıştır. Rizom verimine ilişkin en olumlu sonuçlar her iki ortamda da Nisan-Haziran ayları arasındaki dikimlerde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
XLI ABSTRACT The rhizoms of PoliantJhes tujbero&a L. were planted in the field and greenhouse for each mounth between April and Septembre in Adana. The half of rhizom was treated with 100 ppm GA3 solution in duration of 24 hours. So, the effect on productivities in terms of these treatments were determined. According to the results of researche, the rhizoms which is planted between April and June were yield as a cut flower. The flowers was formed in period of 4 mounth under natural conditions. The flowers of plants which is planted under cultivated conditions was formed in the end of 97 days after they had planted. In the field conditions the number of maximum stalk was obtained from plants which is planted in April. The maximum stalk length of the plants is treated with GA3 under greenhouse conditions and planted in April was measured approximately 38“. The maximum stalk diameter of the same plants is 0.4”. Maximum spike length and the number of florets were obtained from plants which is planted in the field conditions in April and treated with GA3. In the researche, maximum young rhizom growing was obtained from plants is planted between April and June both in the field and under greenhouse conditions.