Dünya dinlerinde merkez sembolizmi
Symbolism of centre in world religions
  1. Tez No: 289917
  2. Yazar: HAVA ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada dünya dinleri başlığı altında Yahudilik, Hinduizm, Budizm, Hıristiyanlık ve İslamiyet'te merkez sembolizmi konuları ele alınmıştır.Çalışma bir giriş ve altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sembol çeşitleri, diğer bölümlerde ise tarih sahnesine çıkma durumu göz önünde bulundurularak sırasıyla Yahudilik, Hinduizm, Budizm, Hıristiyanlık ve İslamiyet'te merkez sembolizmi konuları işlenmiştir.Bu çalışmada kutsal kabul edilen yerlerin görünenin ötesinde anlamlara sahip olduğu görüşünden hareket edilmiştir. Adı geçen din mensuplarının kutsal olarak kabul ettikleri mekânlara çeşitli anlamlar yükledikleri ve bu anlamların insanı her anlamda yenilediğine işaret edilmiş, hatta bazen Tanrıyla bir olmak gibi sonuçlarının olduğuna dikkat çekilmiştir.Elde edilen veriler ışığında sembollerin günlük hayatın içinde kişiyi farkında olsa da olmasa da yönlendirdiği, bazı mekânların bir şekilde kutsanmış olarak kabul edildiği bu nedenle sıradan bir gezi mantığının ötesinde buralara bilinçli bir ziyaretin yapıldığı fikirlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to examine symbolism of centre in Jewishness, Hinduism, Buddhism, Christianity and Islam as world religions.It is made up of one introductory part and six chapters. The first chapter deals with kinds of symbols, and the remaining chapters are about the symbolism of the centre as found in Jewishness, Hinduism, Buddhism, Christianity and Islam respectively, considering the chronological appearance of these religions in history.It is aimed to prove that the places considered sacred have meanings beyond what is generally known about them. It is explained that the members of the mentioned religions have attributed various meanings to the places they consider sacred and that these meanings have renewed human being in any sense and even have had such results as being united with God.In the light of the present data, it is observed that symbols direct people even though they might not be aware of it, and that some places are considered sacred, which leads people to travel towards these places consciously rather than with a sense of ordinary travel.