Finansal performansın hisse senedi fiyatına etkisi-IMKB uygulaması
The effect of the financial performance to the value share-ISE implementation
- Tez No: 289922
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada; eldeki verilerin işletmeye ve yatırımcılara yardımcı olması için kullanılan finansal analiz tekniklerinden bahsedilmekte, bu tekniklerden diğerlerine göre daha fazla kullanılan oran analizi yöntemine vurgu yapılmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde; performans kavramından, performansın ölçülme gerekliliğinden, finansal performansın önemi ve belirlenmesinde kullanılan yöntemlerden bahsedilmektedir.İkinci bölümde; finansal performansın belirlenmesinde kullanılan yöntemlerden oran analizi metoduyla performans ölçümlemesi örneklerle anlatılmaktadır.Çalışmanın uygulama kısmını oluşturan üçüncü ve son bölümde ise; şirketlerin finansal performanslarının hisse senedi fiyatlarına etkisinin belirlenmesi amacı ile panel veri analizi metodu uygulanmıştır. Seçilen şirketlerin finansal performanslarının hisse senedi fiyatlarına bir etkisi olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır.Şirketlerin cari oran ve asit-test oranlarında meydana gelen artışın, hisse senedi fiyatlarını da arttırdığı, kaldıraç oranlarındaki olumsuz sonuçların borçların ödenemeyeceği riskini doğurması korkusuyla, yatırımcıların şirkete karşı negatif bir bakış açısı geliştirmesine sebep olduğu sonucuna varılmıştır. Faaliyet oranlarından sadece stok devir hızı ile hisse senedi fiyatı arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. İyi bir stok yönetiminin, şirketin hisse senedi fiyatını arttırdığı sonucu elde edilmiştir. Şirketlerin belli yıllardaki düşük kâr marjlarının, hisse senedi fiyatına olumsuz yönde etki yaptığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is discussed the financial analysis techniques that asist to both business and investors. In addition to that it is also paid attention to ratio analysis that is used more than those techniques mentioned above.In the first part of this study; performance concept the necessity of measuring performance and the importance of financial performance are articulated.In the second part; it is elucidated the methods used to determine financial performance and provide some data about its application.In the third section which is the applications that forms the last part of the study, it was used to panel data analysis method in order to determine the effect of financial performance of companies on value shares.The current ratio of companies and the increase in acid-test ratios made stock prices raised. As well as this, negative consequences in the leverage rations bear a risk of unpayable debt which leads to the development of a negative perspective among investors. It was observed that activity rations provided a positive relationship just between inventory turnover rate and the value share. As a result of a good inventory management, a increase was obtained in the company?s value share. It was also concluded that companies with low profit margins for some years, impact to value share negatively.