Açık bilgi yönetim mekanizmalarının karar verme sürecindeki rolü
The role of open information method mechanizations in the decision making process
  1. Tez No: 289923
  2. Yazar: YELDA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yaşadığımız çağ bilgi sistem ve teknolojilerindeki gelişmelerin sonucu olarak bilginin kesintisiz ve hızla paylaşıldığı bir dönemdir. Değişimin ve gelişimin hızla yaşandığı bu çağda örgütlerin faaliyetlerini etkin bir şekilde yerine getirmelerinde bilgi önemli bir faktör olarak görülmektedir. Örgütler varlıklarını devam ettirebilmek için; attıkları her adımda karar verme olgusuyla karşı karşıyadırlar. Örgütlerin karar verme sürecine elde edilen bilgiler yön vermektedir. Bu nedenle örgütlerin geniş bilgi yığını içerisinde ihtiyaçları olan doğru bilgiyi zamanında kullanabilmelerinde bilgi yönetim sistem ve teknolojileri önemli bir görev üstlenmiştir.Bu tez çalışmasının amacı; açık bilgi yönetim mekanizmaları olarak adlandırılan veri madenciliği, veri ambarı, intranet ve ekstranetin karar verme sürecindeki rolünü araştırmaktır. Buna bağlı olarak da araştırmanın yapıldığı kurumlarda çağın gereği bilgiye ne derece önem verildiğini tespit edip, bu teknolojilerin kullanılma derecelerini irdeleyerek; bir bakıma kurumların bilgi örgütü olup olmadıklarını ortaya koymaktır. Çalışma teorik ve uygulama aşamalarından oluşmaktadır. İlk bölümde bilgi kavramı ayrıntılı ele alınarak; bilgi yönetim sistem ve teknolojileri konusu açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise; örgütlerde karar verme kavramı ve süreci üzerinde durulmuştur. Son olarak çalışmanın uygulama bölümünde, dört ayrı sağlık kuruluşunda karar verme yetkisindeki görevlilerin anket formu aracılığıyla görüşleri alınarak, veriler üzerinde analizler yapılıp; bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our age is an era in which the information is shared fast and continually thanks to the developments in the information system and technologies. The information is seen as an important factor for the organizations to perform their activities efficiently in this era where the changing and the improvement take place fast. Organizations have to encounter the concept of giving decision in their all actions in order to continue their existence. The information gained directs the process of their decision-making processes. Therefore, the information managing system and technologies play an important role for the organizations to use the right information they need on time in this data stack.The aim of this thesis is to investigate the roles of data mining, data warehouse, intranet and extranet named as the explicit information system mechanizations in the decision-making process. Accordingly, the aim is somehow to put forward whether the foundations are the organizations or not by determining how much importance is given to the necessary information of the era and examining the frequencies of these technologies. The study consists of theory and application parts. In the former one, the information managing system and the subject of technologies are tried to be explained by handling the concept of the information elaborately. As for the second part, the concept and the process of decision-making in organizations are focused on. Finally, in the application section of the study, findings are evaluated by taking the thoughts of the health officers who have the right to give decision in four different health institutions by the questionnaire form and analyzing the data.