İşsizlik,istihdam politikaları ve işsizlikle mücadelede başarı örnekleri
Unemployment, employment policies and achievement models of an unemployment struggle
- Tez No: 289930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, kuramsal bir çerçeve içinde, işsizlik, istihdam politikaları ve işsizlik ile mücadelede başarılı olan ülkelerden örnekler içermektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde geçmişte olduğu gibi günümüzde de tüm ülkelerin ortak sorunu olan işsizliğin tanımı, türleri, nedenleri ve sonuçları; ikinci bölümünde Türkiye'deki gelişimi, nedenleri, anatomisi, işsizlikle mücadelede uygulanan istihdam politikaları ve çözüm önerileri; son bölümde ise, işsizlikle mücadelede uyguladıkları istihdam politikaları ile başarıya ulaşan Arjantin, Güney Kore ve Polonya örnekleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The thesis involves a theoretical framework of achievement models of countries that have been successful in their employment policies and been successful in the struggle against their unemployment problem. In the first part of the thesis, the reader can find information about unemployment, a common problem suffered by countries in the past and nowadays, as well as the definition, types, reasons and results of unemployment issue. Whereas in the second part, information contains not only the history, causes, structure of unemployment problem encountered in Turkey but also the employment policies applied and proposals offered to deal with the unemployment problem in the country. And the last part informs the reader about Argentina, South Korea and Poland that have great success in their employment policies against unemployment matter. Through this report, the points were clarified by being used numerous examples and illustrations.