Arap dili ve edebiyatı açısından Bediüzzaman Said Nursi
Bediuzzaman Said Nursi, from the point view of arabic language and litareture
  1. Tez No: 289931
  2. Yazar: ÜMİT GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bediüzzaman Said Nursî'nin hayatı, manevî şahsiyeti, fikirleri mücadeleleri ve telif ettiği Nur Risâleleri'nin anlaşılabilmesi için bu güne kadar pek çok eserler yazılmıştır.Bediüzzaman, yaşadığı dönemin problemlerini tahlil eden, bu problemlere Kur'an'dan ve sünnetten çözümler sunma gayreti içinde olan ilmî, siyasî, içtimaî çevreleri fikirleri ile etkileyen ve gelecek nesillere yol gösteren bir mütefekkirdir.Dönemindeki medreselerde çok sayıda hocalardan dersler alarak temel eğitimini kısa sürede tahsil eden Bediüzzaman Said Nursî, ayrıca sosyal ve fenni ilimlerle de ilgilide birçok kitaptan faydalanmıştır. Eserlerine de okumuş olduğu bu ilimlerin özünü almıştır.Hayatı, mücadelesi, fikirleri, itibariyle incelenmeyi gerektiren Bediüzzaman'ın 6000 sayfaya bâliğ olan eserlerinde, düşüncelerini takviye veya istidlal için almış olduğu Arapça ibareler bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.Çalışmamızın Birinci Bölümünde Bediüzzaman'ın ilmî hayatı ve eserleri, İkinci Bölümünde ise Risale-i Nur Külliyâtı'nda geçen Arapça şiirlerden, atasözlerinden, deyimlerden ve ibarelerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Up to now many Works have been written down about Bediüzzaman Said NURSİ?s life his his character ideas and struggles so that he could be understood beter. We shold try to understand him because Bediüzzaman was able to analyze well the period he lived wich is full of grief and sorrow scientihic, political, social wisemen of his time admired his opinions so deeply. He still leads the generations after him.He too rejected everything offered to him corcerning that they could prevent him from his service in his affairs reladet to teological studies and religious works.In our first part of research we will mention his scientific life and his works and in the second part we will reckon the Arabic expressions and terms he used in Risale-i Nur Collection.