Bankalarda ticari kredilendirme süreci, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The bank?s commercial credit process, faced problems and suggestions of solutions
  1. Tez No: 289933
  2. Yazar: AYŞE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezin amacı, bankalardaki ticari kredilendirme süreci ile süreçte karşılaşılan sorunların incelenmesi ve sorunların çözümüne yönelik öneriler sunulmasıdır. Bu amaçla çalışmada, kredi ve kredilendirme ile ilgili genel bilgiler, kredi kaynakları, türleri, teminat türleri, kredi ile ilgili yasal mevzuat ve kredilendirme süreci özetlenmektedir. Çalışmanın uygulama bölümünde, ticari kredilendirme sürecinde karşılaşılan sorunların tespitine yönelik bir anket gerçekleştirilmiş ve anket sonucunda katılımcılarca sık rastlanan sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır.Anket sonuçlarına göre, katılımcıların ağırlıklı bölümünün banka ve işletme kaynaklı olmayan diğer sorunların varlığına katıldıkları görülürken, işletme kaynaklı sorunlar grubu katılımcıların çoğunluğunun katıldığını belirttiği ikinci grup olmaktadır. Katılımcılar bankalarda işletme kredileri tahsis ve uygulaması amacıyla kredi birimi ve kredi talepleri için yetkin bir değerleme sisteminin bulunmaması ile kredi kararlarında politik baskı varlığını sorun olarak görmezken, banka kaynaklı sorunlar içinde en sık karşılaşılanlar çalışanlar üzerinde hedef baskısı varlığı ve kredinin kullandırımı sonrası kaderiyle baş başa bırakılması veya izlenmemesi sorunu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to research commercial credit process at banks with faced problems through process and to offer suggestions intended for solution of problems. For this reasion, general knowledge related with credit, credit sources, types, guarantee types, legal regulations interested with credit and credit process is summarized at this work. In the application section of this work a survey was implemented in order to find out problems faced with commercial credit process and aimed to bring out frequently meeted problems by participants at the end of survey.According to the results of survey, as it is seen that the majority of participants are aggreed upon existence of the other problems not derived on a bank and a firm, the group of problems based on a firm is the second group that is indicated of agreement by the majority of participants. As the absent of a credit unit aimed to assignment and application of business credits and an efficient valuation system for credit demands at banks with existence of political pressure at credit decisions are not seen as a problem by participants, goal pressure on bankers and leaving it with its destiny/not followig of credit after making usage problems are the mostly common faced within problems based on a bank.