İslam Aile Hukukunda boşanma çeşitleri ve üç talak
Types of divorce in İslamic Family Law and triple divorce
  1. Tez No: 289934
  2. Yazar: ALİ YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Toplumun en küçük birimi ailedir. Evliliğin amacı, ailenin ömür boyu mutluluk ve huzur içerisinde yaşaması ve neslin devamıdır. Fakat çeşitli sebeplerle eşler arasında problemler oluşur. Boşanmalar gerçekleşir. İslam aile hukukunda boşanma çeşitleri ve üç talak adlı tezimizde boşanma çeşitleri ve üç talak hükümlerini ele aldıkÇalışmamız bir giriş, iki bölümden oluşmaktadır. Girişte genel manada talâkın tarihçesi ve boşamaya duyulan ihtiyaçtan bahsedilmiştir. Birinci bölümde; talâkın tanımı, çeşitleri, hikmeti ve hükmü incelenmiştir. İkinci bölümde, üç talâkın yapılış şekli, hükmü ve bir defada verilen üç talâkın geçerliliği konusundaki görüşler, bunların delilleri ve bu delillerin değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise konunun genel bir değerlendirilmesi yapılarak, tercih edilen görüş belirtilmiştir.Konu Hanefi mezhebi esas olmak üzere, mezhepler arası mukayeseli olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Family is the smallest unity of society. The aim of the marriage is to have the continuence of generation and happines in the family for whole life span. However, some problems can emerge between wife and husband and divorces can occur. This study deals with the types of divorce and triple divorce in the Islamic Law.This study consists of one introduction and two main chapters. The introduction in general examines the history of divorce and the need for it. The first chapter explains the definition of divorce, its types, its divine wisdom and, its judicial decision. The second chapter discusses the way of carrying out triple divorce, its judgment, the views of Muslim scholars about the validity of triple divorce done in once, their proofs, and evaluations of those proofs. In the conclusion, the study is evaluated in the light of the opinions of Muslim scholars and the preferred opinion is emphasised.While the subject is studied by comparing various sects, it is basically taken into considation the views of Hanafi Sect.